Będzie 8 tomów Gry o Tron

…to znaczy 8 tomów Pieśni Lodu i Ognia George’a R. R. Martina, na której opiera się (coraz luźniej) fabuła serialu HBO.

O takich planach doniosła długoletnia redaktorka Martina, Anne Groell. Oryginalne plany pisarza opiewały na trylogię, jednak wiele lat temu zadzwonił do swojej współpracowniczki i powiedział, że „jego mała trylogia… cóż… nie jest już trylogią”. Odparła wówczas, że skoro tak, to części powinno być siedem – po jednej na każde królestwo. Martin dał się ostatecznie namówić na pięć książek, ale redaktorka była nieugięta i dalej powtarzała jak mantrę: „Siedem królestw, siedem książek„. Martin dał się ostatecznie namówić na sześć książek, ale redaktorka była nieugięta i…

Koniec końców, stanęło na jej wersji.

No, może nie do końca, bo w toku redakcji najnowszej książki (która dopiero się ukaże) redaktorka uświadomiła sobie, że zasadniczo istnieje osiem królestw. Wszystko zależy od tego, jak spojrzeć na aneksje konkretnych terytoriów kiedy Aegon Zdobywca pojawił się w Westeros. Formalnie nic więc nie stoi na przeszkodzie, by powstał także ósmy tom. I choć redaktorka nie stwierdziła tego wprost, dała jasno do zrozumienia, że istnieje realne prawdopodobieństwo takiego scenariusza.

Jane Johnson, reprezentująca brytyjskiego wydawcę Martina twierdzi, że jest tylko jedna osoba na świecie, która wie, ile będzie części – sam George. Podkreśla zarazem, że jeśli pisarz będzie z taką werwą uśmiercał swoich bohaterów, to w siódmym tomie zdąży wyeliminować już wszystkich.

Przypomnijmy, że obecnie wydano 5 części Pieśni Lodu i Ognia (ostatni to Taniec ze smokami), a obecnie Martin i jego redaktorka pracują nad szóstą częścią (nieznana jest jeszcze data publikacji). Fani nie są zadowoleni z długiego oczekiwania – na blogu George’a R. R. Martina i w innych miejscach, gdzie się udziela, niejednokrotnie w niezbyt kulturalny sposób starają się „zagonić” autora do pisania. W jego obronie wystąpił m.in. Neil Gaiman, bezceremonialnie komentując sprawę na twitterze: „George RR Martin nie jest waszą dziwką”.

Serial emitowany przez HBO ma również doczekać się wielu sezonów – ostatnie doniesienia mówiły o siedmiu lub ośmiu.

Źródło: The Guardian/IGN | Fot. Robert via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!