Najwięksi wydawcy na świecie – to oni kontrolują rynek książki

Co roku „Publishers Weekly” ogłasza ranking największych wydawnictw na globie – ich dochody znacznie przekraczają wyobraźnię nie tylko przeciętnych zjadaczy chleba, ale i wielu autorów, którzy pod ich szyldem publikują.

W tym roku pierwsze miejsce zajmuje Pearson, wydawnictwo znane głównie z podręczników. Jego dochody wyniosły ponad dziewięć miliardów dolarów (ponad dwadzieścia osiem miliardów złotych). Na kolejnych trzech miejscach znajdują się wydawcy, którzy również wydają pozycje edukacyjne. Nic więc dziwnego, że polski rząd tak bardzo zapragnął mieć własny podręcznik.

Kto zatem broni godności pozycji beletrystycznych? W tym gatunku prym wiedzie Random House (czy też wiódł, ponieważ po ostatnim połączeniu figuruje na rynku jako Penguin Random House). Jego dochody wynoszą 3.66 miliarda dolarów, co w przełożeniu na złotówki daje lekko ponad jedenaście miliardów. Warto również podkreślić, że pierwsza dziesiątka w zestawieniu „Publishers Weekly” posiada aż 54% wszystkich zeszłorocznych przychodów z rynku książkowego.

Źródło: The EW | Fot. Seokwon Yang via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!