Szpieg, który napisał Planetę małp

Najpierw było słowo. Kto o tym nie wie, niech zastanowi się nad następującym faktem: film, od którego wszystko się zaczęło (Planeta małp z 1968 r.) była oparta na książce. I to nie byle kogo, bo pisarz, który był jej autorem, w całej swej karierze napisał 30 powieści.

O kim mowa? Imię ani nazwisko nic nikomu nie mówią. Pierre Boulle, urodzony na początku XX wieku, zmarły w końcówce XX wieku. Jego książka, Planeta małp (La Planete des Singes) została opublikowana w 1963 roku. Ale to nie jedyny hit, który za jego sprawą trafił na ekrany kin i stał się kultową produkcją. Boulle napisał także Most na rzece Kwai. I doskonale wiedział, o czym pisze – w latach ’30 pracował na plantacji kauczuku w Malezji, a podczas drugiej wojny światowej służył jako tajny agent SOE (poprzedniczki MI6).

Warto przy tym wspomnieć, że wydarzenia w Planecie małp Boullego rozgrywają się nie na Ziemi, a obcej planecie. Ze względu na to, nie ma w powieści końcowej sceny, która przez wielu uważana jest za jedną z najlepszych w historii kina.

Źródło: BBC News | Fot. Stefan Andrej Shambora via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!