Współcześnie zakazane książki

Od zarania dziejów istniały tematu tabu i w różny sposób przenikały do świata książek. Jednym z przejawów tej interakcji jest tworzenie list zakazanych pozycji – przyjrzymy się teraz kilku, które występują obecnie.

 

1. Słowniki Merriam Webster i American Heritage: zakazane w kalifornijskiej szkole podstawowej w styczniu 2010 ze względu na zawartą w nich definicję oralnego seksu.

2. Grona gniewu, John Steinbeck: zakazane niegdyś w wielu miejscach, szczególnie w Oklahomie, dziś także nie wszystkie biblioteki mają ten klasyk w swoich zasobach – podkreśla się wulgarny język oraz obsceniczność niektórych elementów.

3. Sylwester i magiczny kamyczek, William Steig: w 1977 policja w Illinois wespół z 11 innymi stanami domagała się zakazania tej książki dla dzieci, ponieważ przedstawiała policjanta jako świnię.

4. Książki Toni Morrison: zdobywczyni Nobla nie ma w Stanach łatwo, jej książki nadal są gdzieniegdzie zakazane z powodu obscenicznego języka i nadmiernej brutalności scen.

5. Brązowy Niedźwiadku, Brązowy Niedźwiadku, co widzisz?, Bill Martin Jr.: popularna bajka została zakazana w styczniu 2010 roku przez Teksańską Radę Edukacji ze względu na to, że autor wyznawał ideologię marksistowską. Później okazało się, że był ofiarą zbieżności nazwisk.

6. Dziennik, Anne Frank: wycofany w 2010 z jednej z wirgińskich szkół – wedle jej władz miał zawierać motywy erotyczne oraz homoseksualne.

7. Książki HemingwayaKomu bije dzwon niegdyś zakazane zostało za promowanie treści komunistycznych, zaś Pożegnanie z bronią padło ofiarą podejrzeń o zbyt erotyczną treść.

Źródło: Huffington Post.
Fotografia: By Fraktion DIE LINKE. im Bundestag (120510 LgdV Buch nah-200dpi Uploaded by indeedous) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!