Młodzi czytają więcej niż starzy

4070018828_514db2be17_oBadania wskazują, że 88% Amerykanów przed trzydziestym rokiem życia choć raz w ciągu roku sięgnęło po książkę. Starsi czytelnicy wypadają nieco słabiej – 79%.

Wydaje się to o tyle ciekawe, że młodzi ludzie mają nowe technologie na wyciągnięcie ręki – co znacznie ułatwia dostęp tak do filmów, jak i seriali. Wydaje się, że powinni czytać mniej, tymczasem badania Pew Research wskazują na tendencje odwrotną – tendencję, która daje nadzieję na świetlaną przyszłość czytelnictwa. Najgorzej w tym zestawieniu wypadła o dziwo grupa najstarsza – czytelników ponad 65-letnich.

A ile czytają młodzi? Większość respondentów zaznaczyła, że rocznie potrafi przebrnąć przez 10 pozycji. 43% twierdzi, że czyta codziennie – odsetek ten w przypadku starszych wyniósł 40%.

Czy zatem jest tak źle, jak się powszechnie uważa? W przypadku Stanów Zjednoczonych z pewnością nie – a przypomnijmy, że wedle ogólnoświatowych statystyk, bynajmniej nie jest to kraj przodujący w sferze czytelnictwa. Dla odmiany więc pomyślmy o przyszłości książek optymistycznie, biorąc pod uwagę, że ponad połowa respondentów wskazała, iż w słowie drukowanym może niejednokrotnie znaleźć o wiele więcej, niż w przepastnych zbiorach internetu.

Źródło: The Guardian | Fot. goXunuReviews via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!