Co na szczytach list bestsellerów?

Co króluje w Stanach na listach bestsellerów? Gdy chodzi o powieści, pisaliśmy o tym w poprzednim artykule, ale biorąc pod uwagę także literaturę faktu, absolutnym liderem jest książka Duty: Memoirs of a Secretary at War, autorstwa Roberta Gatesa.

O czym traktuje pozycja już drugi tydzień zajmująca pierwsze miejsce w zestawieniu USA Today?

18490752Robert M. Gates był sekretarzem obrony za czasów prezydentury George’a Busha oraz Baracka Obamy – z pierwszej ręki zna więc wszystkie zdarzenia, jakie wiązały się z wojną w Iraku oraz Afganistanie. Wcześniej pracował w CIA i zajmował miejsce w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego – w 2006 roku zaś został poproszony o to, by zająć się dwoma konfliktami, w jakie uwikłały się USA.

W książce Gates opisuje kulisy swojej działalności politycznej od kiedy pojawił się w administracji Busha. Przedstawia czytelnikowi wojny, które toczył na krajowym podwórku z Kongresem; nakreśla postacie obu prezydentów, z którymi przyszło mu pracować; opisuje jak działa armia amerykańska; pisze także o wszędobylskiej biurokracji w Pentagonie. Pozycja ta nie jest zatem próbą wybielenia politycznego – Gates przedstawia także wpisy z jego dziennika, który prowadził podczas najgorętszych epizodów wojny w Iraku i Afganistanie. Przybliża postacie, które brały udział w podejmowaniu kluczowych decyzji, a także porusza szereg kontrowersyjnych kwestii „od kuchni” – Guantanamo, politykę armii amerykańskiej wobec homoseksualistów (Don’t ask don’t tell), politykę wobec Syrii i Iranu, sprawę WikiLeaks, i szereg innych kwestii.

Wydaje się, że Amerykanie są głodni wejrzenia do Białego Domu – szczególnie, gdy ich przewodnikiem jest człowiek, który służył zarówno administracji Republikanów, jak i Demokratów.

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!