Człowiek, który czytał umarłych 14 listopada

14 listopada do księgarń trafi nowa powieść historyczna autorstwa Antonio Garrido – Człowiek, który czytał umarłych.

czlowiek-ktoryW średniowiecznych Chinach, w okresie panowania dynastii Song, młody Ci znajduje na polu ryżowym ciało zamordowanego sąsiada. Odkrycie to pociągnie za sobą lawinę wydarzeń, które zmuszą chłopaka do ucieczki z rodzinnej wioski. Ścigany przez pomocnika sądowego Kao, po wielu perypetiach dotrze do Lin’anu, stolicy cesarstwa, z myślą o powrocie na uniwersytet i przystąpieniu do cesarskich egzaminów gwarantujących stanowisko sędziego.
Na drodze do jego marzeń staną jednak nędza, w jakiej przyjdzie mu żyć, problemy z wymiarem sprawiedliwości, który przez cały czas depcze mu po piętach, i niefortunna znajomość z chciwym i obłudnym Xu, wróżbitą i grabarzem z miejscowego cmentarza. By zdobyć pieniądze na lekarstwo dla umierającej siostry, Ci zgodzi się zostać jego pomocnikiem i zacznie „czytać umarłych”, wyjaśniając przyczyny zgonu grzebanych na cmentarzu nieboszczyków. Tak pozna Minga, nauczyciela kierującego wpływową akademią, który zafascynowany umiejętnościami chłopaka zaproponuje mu miejsce w swojej szkole. Ci stanie przed koniecznością dokonania wyboru: albo będzie realizować marzenia, albo opiekować się chorą siostrą.

Postać bohatera wzorowana jest na losach Song Ci, chińskiego lekarza sądowego z przełomu XII i XIII wieku, autora obszernego traktatu o medycynie sądowej, omawiającego badanie przyczyn nienaturalnych zgonów.

Powieść Garrido jest nie tylko wciągającym thrillerem, ale także wiernym odzwierciedleniem epoki, ukazującym tło historyczne, strukturę społeczną i dokonania techniczne Chin.
Źródło: informacja prasowa Wydawnictwa Albatros

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!