Ciekawy wywiad z Georgem R.R. Martinem

2376525468_ba537b6a25_oW wywiadzie dla telewizji Aljazeera America twórca Pieśni Lodu i Ognia odpowiedział na kilka ciekawych pytań. David Shuster zapytał Martina między innymi o to, jak to się stało, że napisał Grę o Tron 1991 roku, została opublikowana w 1996, a bestsellerem stała się dopiero w po dwudziestu latach. George R.R. Martin odparł, że pierwszy tom rzeczywiście nie sprzedawał się najlepiej – znacznie poniżej oczekiwań wydawcy. Z drugim było trochę lepiej – na tydzień pojawił się na trzynastym miejscu list bestsellerów, ale potem przepadł. Potem z każdą książka było coraz lepiej, a gdy pojawił się serial, zaczęło się szaleństwo.

W wywiadzie Martin podkreśla także, że jego potrzeba tworzenia epickich bitew i przepastnych historii z mnogością bohaterów jest immanentnie związana z pracą, którą przez 10 lat wykonywał w Hollywood jako scenarzysta. Wówczas producenci notorycznie mówili mu, że bitwę musi zawęzić do starcia między protagonistą i antagonistą, a z setki bohaterów zrobić maksymalnie kilku. Przy pisaniu książek nie obowiązywały go żadne limity, poza własną wyobraźnią.

Martin przypomina także, że Gra o Tron nie była początkiem jego kariery – pierwsze opowiadanie opublikował już w 1971 roku. Przyznaje także, że coraz trudniej mu nadążać za mnogością narracji, jakie prowadzi w Pieśni Lodu i Ognia – mimo że ma wszystko rozpisane na tablicach, w tym mapy i drzewa genealogiczne.

Cały wywiad możecie przeczytać na stronie Aljazeera America.

Źródło: Aljazeera America | Fot. Chris via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!