Wegetariańska III Rzesza

9781843838647

Kiedy Hitler siadał do stołu, jadł tylko warzywa, w szczególności groszek – kiedy zaś podawano deser, opuszczał pokój.

Między innymi takie informacje pojawiają się w biografii Friedelind Wagner, młodej dziewczyny przebywającej w otoczeniu Hitlera, którą nazywał „Mausi”. Książka autorstwa Evy Reiger ukaże się w Stanach nakładem wydawnictwa Powell’s.

Dowiemy się z niej także, że Fuhrer zamierzał po wojnie ustanowić wegetarianizm ogólnonarodowym sposobem życia. Póki jednakże zmagania III Rzeszy trwały, pozwałał swoim gościom jeść mięso – sam jednak zadowalał się kluskami, pieczywem, a w szczególności… ciastami. Pochłaniał dziennie ogromne ilośći cukru pod różnymi rozmaitych smakołyków. Rzekomo nie zmienił nawyków żywieniowych aż do śmierci.

Friedlind uważała Hitlera za przyjaciela, czy też dobrego wujka, w jej wspomnieniach z 1945 roku (na których bazuje książka) jednak nie ma miejsca na wiele szacunku. Podkreśla, że gdy bywała u niego wraz z innymi dziećmi, wszystkie czekały na to, aż wyjdzie z pokoju i przestanie smrodzić. Lata później sekretarka Hitlera, Traudl Junge, potwierdziła, że wódz zmagał się z uporczywymi wzdęciami podczas tych okazji.

Prócz tego, książka nakreśla relacje pomiędzy przywódcami III Rzeszy i stanowi próbę wglądu w to, jak na co dzień wyglądało ich życie – jednak przede wszystkim traktuje o nietuzinkowej dziewczynie z wielkim sercem, która po wojnie została okrzyknięta zdrajczynią.

Źródło: Bloomberg.
Fotografia: vegetariansareevil.com

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!