Książka „House of Cards” wraca na półki księgarń

Wielu ogląda, nie każdy jednak wie, że wszystko zaczęło się tak, jak powinno – od książki.

Dobbs_HouseofCards_500pcxAutorem powieści House of Cards jest Michael Dobbs – brytyjski pisarz i polityk, członek Partii Konserwatywnej, a za kadencji premiera Mayora także członek gabinetu. Sam mówi, że Domek z kart (pierwszy polski tytuł) zaczął pisać pod wpływem impulsu, tuż po sprzeczce z Margaret Thatcher, gdy relaksował się przy basenie. Nie miał pojęcia, że powieść stanie się bestsellerem i zupełnie zmieni jego życie.

Pierwsze wydanie ukazało się na Wyspach w 1990 roku, zaś do Polski powieść trafiła w 1994 roku, dzięki wydawnictwu Książnica. Za nowe wydanie odpowiadać będzie Znak Literanova.

Teraz, ćwierć wieku później, amerykański serial zupełnie odmienił życie autora. Nie jest to jednak pierwszy raz, gdy telewizja napędza karierę Dobbsa – w 1990 roku BBC zrealizowało mini-serial na kanwie powieści, której głównym bohaterem był brytyjski polityk, Francis Urquhart. Prócz nazwiska i „scenerii”, różnic jest wiele. Przede wszystkim, fabuła książki bazuje na politycznej rzeczywistości Wysp z lat ’80, zaś główny bohater nie jest liberałem, a konserwatystą. W dodatku Underwood pochodzi z biednego regionu Karoliny Południowej, podczas gdy Uqruhart jest szkockim arystokratą. Żona Francisa, Claire, w książce odgrywa marginalną rolę, zaś w amerykańskim serialu jest postacią kluczową. Dodatkowo Dobbs w swej powieści jako „tych złych” przedstawia wielkie koncerny medialne, podczas gdy największymi manipulatorami w obrazie Netflixu są raczej biznesmeni i politycy.

Opis wydawcy:

Zobacz jak naprawdę wygląda gra o władzę. Książka, która zainspirowała twórców najpopularniejszego serialu XXI wieku.

House of Cards – kto rozdaje karty na najwyższych szczeblach władzy? Opowieść-fenomen, która zachwyciła miliony widzów i czytelników na całym świecie. Człowieka motywuje nie szacunek, lecz strach. To na nim buduje się imperia i za jego sprawą wszczyna rewolucje. W tym tkwi sekret wielkich ludzi. Kiedy ktoś się ciebie boi, zniszczysz go, zmiażdżysz, a w efekcie on zawsze obdarzy cię szacunkiem. Prymitywny strach jest upajający, wszechogarniający, wyzwalający. Zawsze silniejszy od szacunku. Zawsze.

Michael Dobbs wie o czym pisze. Sam wiele lat był politykiem, który z bliska obserwował, jak działają mechanizmy władzy. Swoje doświadczenia przekuł w fascynującą opowieść o korupcji, manipulacji i ambicji, która każe człowiekowi iść po trupach do celu. Jak daleko można się posunąć, by osiągnąć upragniony cel? Od tej książki rozpoczęła się historia jednego z najlepszych seriali XXI wieku.

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!