John Green pisarzem roku według USA Today

Co roku, pod koniec grudnia, USA Today wybiera najlepszego pisarza mijającego roku. Redaktorzy robią to nieformalnie, nie ma wielkiej gali, statuetek, ani rozgłosu. Pojawia się za to artykuł, w którym dziennikarze tłumaczą, dlaczego to właśnie ten a nie inny autor zasłużył na zaszczytne miano najlepszego.

3411295910_d19dc5fbfb_bTym razem padło na Johna Greena – trzydziestosiedmiolatka, którego znają wszyscy, nie tylko nałogowi pochłaniacze literatury młodzieżowej. Jego rozgłos w głównej mierze wynika z ekranizacji Gwiazd naszych wina, niemniej już przed tym, jak jego książki zaczęły trafiać do Hollywood, było o nim głośno (wspomniana pozycja była bestsellerem w Stanach już w 2012 roku). Większość recenzentów (w tym my) jest zgodna – sukces Greena polega na tym, że rozumie młodych ludzi. Ci, dla których Igrzyska Śmierci są zbyt naiwne, będą się w nim zaczytywać. Ci, którzy uważają, że Buszujący w zbożu potrafi znudzić, nie zawiodą się Szukając Alaski. Green znalazł złoty środek, odwołując się do inteligentnej młodej prozy.

Przypomnijmy, że film Gwiazd naszych wina do tej pory zarobił niemal sto dwadzieścia pięć milionów dolarów, a książką będąca jego podstawą przez piętnaście tygodni zajmowała pierwsze miejsce na liście bestsellerów USA Today (11 tygodni z rzędu!).

Kolejne ekranizacje zbliżają się wielkimi krokami – Papierowe miasta obejrzymy w czerwcu, a Szukając Alaski najprawdopodobniej w 2016 roku. Co do kolejnych książek, John Green na razie milczy.

 

Źródło: USA Today | Fot. Kim Tyo-Dickerson via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!