Autor książki o Bin Ladenie traci fortunę

Znasz Matta Bissonnette’a, byłego żołnierza Navy SEALs, który opublikował głośną książkę o operacji Trójząb Neptuna, która zakończyła się zabiciem Osamy Bin Ladena? Nie? To może łatwiej będzie przez pseudonim, pod którym żołnierz wydał swoje wspomnienia. Publikując jako Mark Owen, trafił także do Polski, gdzie książka w 2013 roku ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Nielatwy dzienSprawa to niebagatelna, bo kiedy Niełatwy dzień miał swą premierę, zrobił sporo szumu. Po pierwsze przeskoczył na listach bestsellerów Pięćdziesiąt twarzy Greya, co samo w sobie stanowiło nieliche osiągnięcie. Po drugie szybko stał się najchętniej czytanym ebookiem wszech czasów w literaturze faktu. Steven Spielberg miał kręcić ekranizację, ale…

No właśnie: ale. Pech chciał, że Pentagonowi książka się nie spodobała. Zmotywował on Departament Sprawiedliwości, by ten przyjrzał się ujawnionym przez Bissonnette’a faktom i władze szybko stwierdziły, że były żołnierz przekroczył swoje kompetencje. Podkreślano, że wszystko byłoby w jak najlepszym porządku, gdyby pisarz przedstawił swoją książkę Pentagonowi przed publikacją. Ten jednak za namową swoich prawników tego nie zrobił – twierdzili oni, że w świetle prawa książka nie zawiera niczego, co posiada klauzulę tajności.

Żołnierzowi SEALs szybko wytoczono jednak proces – a on równie szybko doszedł do porozumienia z rządem, przystając na rozwiązanie polubowne. Do tej pory stracił przez to niemal pięć milionów dolarów, stanowiących zyski z książki, które musiał przekazać skarbowi państwa. Teraz Bissonnette pozywa swoich prawników, twierdząc, że wprowadzili go w błąd.

Fragment tej pozycji można przeczytać tu:

pdf-icon

 

Opis wydawcy:

Atak na kryjówkę Bin Ladena – relacja z pierwszej ręki. Cała, kontrowersyjna prawda o ataku.

Po raz pierwszy w historii: opowieść o najsłynniejszej akcji wymierzonej przeciwko terrorowi. Zasadzka i unieszkodliwienie Osamy Bin Ladena opowiedziane z pierwszej ręki przez komandosa, który brał udział w przedsięwzięciu.

2 maja 2011 ok. godz 1:00 czasu lokalnego wojska amerykańskie zabiły Osamę Bin Ladena po 40-minutowej wymianie ognia w jego rezydencji w miejscowości Abbottabad około 60 km na północny wschód od Islamabadu. Założyciel i lider Al-Kaidy został zabity przez amerykańskich komandosów z Navy SEAL-s. Zlecenie zabicia terrorysty nr 1. na świecie wydał prezydent USA Barack Obama, który jako pierwszy podał informację o zabiciu terrorysty do opinii publicznej. Operacji 24 komandosów sił specjalnych Navy SEAL Team Six ST6 nadano kryptonim „Włócznia Neptuna”. Ale jak to wyglądało naprawdę?

Niebezpieczne ulice Iraku, heroiczna akcja ratunkowa kapitana Richarda Phillipsa na Oceanie Indyjskim, dzikie górskie szczyty Afganistanu, trzecie piętro tajnej rezydenci Bin Ladena – to wszystko (i wiele więcej) opisuje w swojej książce komandos elitarnego oddziału SEAL Team Six.

Mark Owen (pseudonim) brał udział w najbardziej ryzykownych misjach wojskowych w historii, w tym w wielu akcjach, o których nikt jeszcze nie usłyszał.

W tej książce czytelnik – u boku Owena i wybranej garstki najbardziej zaufanych i najlepiej wyszkolonych komandosów – prześledzi Operację „Włócznia Neptuna” od samych początków: mordercze i wyczerpujące treningi, wyprawa na akcję, katastrofa helikoptera, która mogła zaprzepaścić wszystkie wysiłki, aż po ogłoszenie przez radio śmierci Bin Ladena – dokładna, emocjonująca relacja, krok po kroku, bez owijania w bawełnę, bez ukrywania prawdy.

Ale to jeszcze nie wszystko! Owen opowiada także o kulisach amerykańskiej wojny z terroryzmem i dokładnie opisuje selekcję oraz szkolenia członków zespołu SEAL-s. To historia o tym, jak młodzi ludzie kształceni są na niemalże super-jednostki, herosów, którzy muszą pokonać wszystkie swoje lęki i słabości, by móc podjąć się najbardziej niebezpiecznych zadań. Przeczytamy o misjach, o których nie pisali nawet dziennikarze, niemalże na własnej skórze przekonamy się, jak to jest być komandosem Navy SEAL, jakiego ekwipunku się używa, jak wydarzenia z pamiętnego 11 września wpłynęły na służby specjalne USA, ale przede wszystkim o tym, jak hartuje się serca współczesnych wojowników.

W sprzedaży dostępny również ebook!

Amerykańska edycja ebooka No Easy Day ustanowiła rekord – jest najchętniej kupowanym ebookiem non fiction wszech czasów!


Źródło: Daily Mail | Fot. DVIDSHUB via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!