Murakami odpowie na każde pytanie fanów

3249023371_a02ff1476c_bJapoński wydawca Murakamiego zapowiedział, że autor m.in. 1Q84 będzie na swojej stronie domowej odpowiadał na pytania czytelników. Nie chodzi jednak o zwykłe odpowiedzi – Haruki Murakami ma służyć radami niczym dziennikarski wyga w kąciku porad. Sam pisarz deklaruje, że nie spodziewa się, by mogło pojawić się pytanie, na które nie udzieli odpowiedzi. Zamierza omówić wszystkie kwestie, które nurtują czytelników – i chętnie udzieli porad.

Haruki Murakami rzadko występuje na forum publicznym – należy raczej do skrytych, nieśmiałych autorów. Tym większej doniosłości nabiera fakt, że zamierza odnieść się do wszystkiego, o co zapytają go czytelnicy – bez względu na to, w jakim języku to zrobią. Będzie omawiać zarówno tematy, które nie budzą jego sympatii, jak i te, które uwielbia – jak choćby koty.

Ostatnim razem podobna inicjatywa miała miejsce w 2006 roku. Wydawca podkreśla, że pisarz sam z rozrzewnieniem wspomina tamto wydarzenie i po latach chętnie znów wymieni się myślami ze swoimi fanami.

Chcecie wziąć udział? Nic prostszego, czas macie do końca stycznia (Murakami opublikuje odpowiedzi w ciągu dwóch miesięcy od zakończenia przyjmowania pytań). By to zrobić, należy udać się na stronę „Murakami-san no tokoro” (Miejsce Pana Murakamiego), której adres… nie został jeszcze podany do wiadomości publicznej. Wiadomo jednak, że akcja rozpocznie się 15 stycznia.

Źródło: The Guardian | Fot. Prehensile Eye via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!