Jak przywrócić książkę na szczyt list bestsellerów? Zaangażuj celebrytę

4659062356_ed0418aec3_bBrzmi niezbyt szlachetnie? Być może, ale jeśli w grę wchodzi tak znakomita powieść, jak Chłopiec z latawcem Khaleda Hosseiniego, być może warto sięgnąć po taką promocję?

Na to pytanie z pewnością odpowiedź zna sam Khaled Hosseini, którego najsłynniejsza książka ostatnimi czasy notuje w Chinach rekordy sprzedaży. Przez nagły wzrost w tamtym roku zarobił ponad milion dolarów – mimo że od wydania Chłopca z latawcem w Państwie Środka minęło już dziewięć lat! W dodatku książka ta znajduje się na pierwszym miejscu listy bestsellerów chińskiego odpowiednika empiku – zarówno jeśli chodzi o ostatni tydzień, miesiąc, jak i rok. Co spowodowało ten wielki comeback? Chińczycy próbowali znaleźć odpowiedź na to pytanie od jakiegoś czasu, w końcu im się udało.

Niektórzy twierdzili, że jest to wynik zakupów dokonanych publicznie przez prezydenta Baracka Obamę – jakiś czas temu kupił on tę powieść dla swojej córki. Ostatecznie to jednak nie amerykański polityk, a chińska aktorka spowodowała tę lawinę zainteresowania. W popularnym programie „Happy Camp” Gao Yuanyuan poleciła tę książkę swoim fanom – a fanów, trzeba przyznać, ma. Jedna z poczytnych blogerek przyznaje, że przeczytała Chłopca… dlatego, że pozycję tę poleciła właśnie bogini. Warto dodać, że aktora występuje głównie w komediach romantycznych i jest jedną z największych celebrytek w swoim kraju.

Metoda być może nie najszlachetniejsza – ale sprawdza się. Khaled Hosseini zapewne nie narzeka.

Źródło: foreignpolicy.com | Fot. Joe Penniston via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!