Młodzi wolą papier

5311724037_5fd71972e9_bJakiś czas temu wspominaliśmy o badaniach, które pokazywały, że młodzi czytelnicy wbrew pozorom chętniej czytają książki w formie tradycyjnej, niż elektronicznej. Ale jak to jest z badaniami, każdy wie – jedno pokazuje to, drugie zupełnie co innego. Z takiego założenia wyszła zapewne Naomi Baron, która przygotowała przystępną monografię na temat nowych trendów w czytelnictwie.

W swojej książce, Słowa na ekranie: Przyszłość czytelnictwa w cyfrowym świecie autorka analizuje szereg przeprowadzonych badań i wyciąga wnioski, które wielu mogą zaskoczyć – okazuje się, że młodzi czytelnicy chętniej sięgają po papier, niż po ebooki. Co więcej, z materiałów źródłowych wynika, że nie traktują oni tych dwóch form jako konkurencyjnych. Przeciwnie, uważają, że ebooki stanowią dopełnienie formy tradycyjnej. Autorka podkreśla, że zdaniem większości przebadanych książki papierowe nadają się do długiego czytania i lepszego zrozumienia tekstu, zaś elektroniczne są używane głównie jako „wyszukiwarka” pożądanych treści oraz środek, który pozwala na czytanie w każdym miejscu i czasie. Trudno się z tym nie zgodzić, biorąc pod uwagę funkcję szukania w tekście, czy też zmieszczenie całej biblioteczki w niewielkim urządzeniu.

Może taka jest właśnie przyszłość czytelnictwa? Niektórzy wydawcy już teraz umożliwiają ściągnięcie za darmo ebooka po zakupie książki. Z finansowego punktu widzenia wydaje się to uzasadnione – wszakże koszt napisania i redagowania tekstu został już raz „policzony”, a ebook sam w sobie nie wymaga dużych nakładów pieniężnych. Z pewnością byłoby to rozwiązanie, które ucieszyłoby niejednego czytelnika – i biorąc pod uwagę postępujący trend, można mniemać, że kiedyś go doczekamy.

Statystyki dostępne są tutaj.

Źródło: Boingboing.net | Fot. Sean Kelly via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!