Poeta odmówił przyjęcia 100.000 złotych nagrody

6989408183_423c0e4258_kBrzmi jak przyczynek do powieści science fiction? Gdyby nie to, że mówimy o polskich realiach, w których pisarze nie zarabiają kroci, trzeba by uznać, że tak. A mimo to taka sytuacja miała miejsce naprawdę, o czym donosiły zresztą wszystkie największe media. Pomijano jednak powód, dla którego Jarosław Rymkiewicz odmówił przyjęcia nagrody miasta stołecznego Warszawy za całokształt twórczości.

W wywiadzie udzielonym Telewizji Republika poeta podkreślił, że „nie chce i nie może być laureatem nagrody”, której patronuje obecna prezydent stolicy. Dodał, że wynika to z jej zachowania po katastrofie w Smoleńsku. Jednocześnie Rymkiewicz podkreślił, że dziękuje za wyróżnienie i docenienie jego twórczości, niemniej nie chce mieć z obecną Polską do czynienia – według artysty to kraj niewolniczy względem Rosji oraz Niemiec. Na końcu dodał, że wolna Polska istnieje na razie wyłącznie w sferze marzeń.

Dodajmy, że to pierwszy raz, gdy twórca odmówił przyjęcia nagrody. W takiej sytuacji sto tysięcy złotych zostanie przekazane na stypendia dla młodych pisarzy.

W kategorii „proza” zwyciężył Andrzej Stasiuk ze swoim Wschodem, w kategorii „poezja” triumfowała Urszula Kozioł. Wszystkich laureatów poznać można tutaj.

 

Źródło: Telewizja Republika | Fot. Artur Malinowski via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!