Pisarze wspierają niezależne księgarnie

13980048518_fbeb0f85e6_kDrugi maja będzie wyjątkowym dniem dla księgarzy w Kanadzie. Ci więksi będą z niepokojem obserwować sytuację na rynku, ci mniejsi będą zapewne mieć wiele powodów do szczęścia.

Najpopularniejsi pisarze będą objeżdżać małe, lokalne księgarnie i spotykać się w nich z czytelnikami. Cała inicjatywa ma mieć charakter mało formalny i sprawić, że czytelnicy lepiej poznają swoich ulubionych autorów. Pisarze będą m.in. polecać książki z gatunków innych niż ten, w którym siedzą na co dzień, oznajmią też, jakie powieści aktualnie czytają i zdradzą, kim są ich ulubieni autorzy.

Kanadyjska inicjatywa jest znacząca, bo weźmie w niej udział około sześciuset pisarzy, którzy odwiedzą przeszło sto dwadzieścia księgarni w kraju. Jeden z nich podkreśla, że małe, rodzinne firmy są dla autorów najważniejsze, bo tam sprzedaje się ich „z ręki do ręki”, a relacja kupującego ze sprzedającym jest znacznie inna, niż w przypadku sieciówek.

Sama idea wykiełkowała za sprawą Janie Chang, amerykańskiej autorki publikującej w HarperCollins. To ona kilka lat temu zebrała kilku znajomych pisarzy i zaczęła wspierać swoją obecnością małe, niezależne księgarnie. Przy okazji kanadyjskiej akcji, podkreśliła, że takie miejsca są niezwykle istotne dla lokalnej społeczności – często stanowią spoiwo, które sprawia, że grupa mieszkańców integruje się za sprawą wspólnych zainteresowań i zamiłowania do czytania książek.

Źródło: The Star | Fot. chris.alcoran via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!