Najciekawsze biblioteki na świecie

150009587_838680fbd8_o

Fot. Peter Rukavina via flickr

2063274313_18d3f838b8_o

Livaria Lello, autor: diegoperez74 via flickr

Neil Gaiman powiedział pewnego razu, że miasto bez biblioteki nie jest miastem. To dobra myśl i dobry punkt wyjścia, ale teraz możemy dodać jeszcze: bez ciekawej biblioteki, nie ma ciekawego miasta. Trudno powiedzieć, kto pierwszy o tym pomyślał, ale z pewnością jednym z pionierów był projektant biblioteki Lello (Livraria Lello) w Portugalii. To ten budynek (który widzicie powyżej) podobno zainspirował autorkę Harry’ego Pottera.

Nie jest to jednak jedyne takie miejsce, które przyciąga rzesze turystów i stanowi inspirację dla autorów. Popatrzcie na kilka innych bibliotek, na przykład Barter Books stworzoną przez pewne małżeństwo na… wiktoriańskiej stacji kolejowej:

 

Barter Books, Alnwick

Fot. Dave Morris via flickr

 

Labirynt z książkowych regałów na świeżym powietrzu? Tylko w Kalifornii. Są też stoliki, a gdzieniegdzie zadaszenie.

8608609266_2173fc9157_k

Fot. Rachel via flickr

 

A w kościele można? Naturalnie! Ale tylko w Maastricht, w Holandii.

6433001839_39f7e4ed62_b

Fot. Pieter Bas Elskamp via flickr

 

A jeśli już zaspokoiliśmy potrzeby ducha, czas na coś dla ciała – Cafebrería El Péndulo oferuje okazję, by się napić, a także potańczyć. A co ważniejsze, poczytać! (Takie rzeczy tylko w Meksyku)

Cafebrería el Péndulo

Fot. Aquiles Carattino via flickr

 

A więcej takich miejsc możecie zobaczyć w zestawieniu przygotowanym przez serwis Smithsonian. Teraz pozostaje nam tylko czekać, aż ktoś w Polsce zdecyduje się na podobną ekstrawagancję. Potencjalnych miejsc z pewnością jest sporo.
Źródło: The Smithsonian

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!