Który autor napisał najwięcej pod pseudonimem?

7694298994_6a6847afe3_kTworzenie pod wymyślonym nazwiskiem kusiło niejednego. Skutki takich eksperymentów bywały różne – J.K. Rowling rozsyłając do wydawców Wołanie kukułki przekonała się o tym, że nie ma szans, by bez własnego nazwiska wybić się na rynku. Poza jedną oficyną, wszystkie jednomyślnie odrzuciły tekst jako mało nowatorski i nie wnoszący niczego ciekawego do gatunku. W dodatku książka sprzedawała się tragicznie… przynajmniej do momentu, gdy nie ujawniono, że Robert Galbraith to nie kto inny, jak autorka Harry’ego Pottera.

Ale J.K. Rowling tylko raz porwała się na takie eksperymenty. Pod pseudonimem publikował Stephen King (jako Richard Bachman), François-Marie Arouet (znany dziś uczniom jako Wolter), Marie-Henri Beyle (czyli Stendhal), Samuel Langhorne Clemens (dzisiaj znany przede wszystkim jako Mark Twain), czy w końcu Józef Korzeniowski (po angielsku Joseph Conrad).

Do żadnego z tych autorów nie należy jednak rekord ilości wydanych pod pseudonimem książek. Ten został ustanowiony przez Theodore’a Giesela, który w ten sposób opublikował aż 57 książek! Można zastanawiać się, cóż to za dżentelmen, ale po nazwisku raczej go nie rozpoznamy. Znany jest za to każdemu Amerykaninowi jako Dr Seuss. Trochę ustępuje mu Charles Lutwidge Dodgson ze swoimi 28 książkami – ten pan z kolei napisał Alicję w Krainie Czarów, choć na okładce kazał wydrukować pseudonim Lewis Carroll.

Te i inne ciekawe fakty można zobaczyć na infografice przygotowanej przez portal Electric Literature.

Źródło: Electric Literature | Fot. Dave Mathis via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!