Tom Hanks i Emma Watson w adaptacji „Kręgu” Dave’a Eggersa

10334889436_7f9f2fca79_kKiedy powieść Dave’a Eggersa trafiła na półki księgarń, wielu czytelników wieszczyło jej rychłe przeniesienie na wielki ekran (a niektórzy krytycy pisali o niej w kontekście „Orwella 2.0″). Powieść dotyczy w końcu rzeczy, które wszystkich nas w pewnym stopniu zajmują – mianowicie tego, jak wygląda „życie” takich podmiotów, jak Facebook czy Google. W książce Eggersa mamy okazję spojrzeć na wszystkie blaski i cienie tego, do czego sprowadza się masowe zbieranie danych o użytkowników. Przy czym cieni jest nieco więcej.

Dave Eggers bezlitośnie rozprawia się z tworem, który stanowi swoiste połączenie Facebooka i Google – połączenie, które sprawia, że pojęcie prywatności w zasadzie można włożyć między bajki. Normą w rzeczonej korporacji jest nie tyle podglądanie, co systematycznie szpiegowanie użytkowników, a następnie przekładanie wyników tego procederu na… zyski.

Emma Watson zagra główną rolę, wcielając się w Mae, młodą kobietę, która otrzymała szansę życia – ofertę pracy w korporacji Krąg. Początkowo wszystko sprawia wrażenie scenariusza jak ze snów, ale z czasem dziewczyna zaczyna odkrywać, co tak naprawdę kryje się za fasadą firmy. Od tego momentu fabuła przeistacza się w pełnokrwisty thriller, w którym Tom Hanks powinien odnaleźć się wyśmienicie – udowodnił to zarówno w „Kapitanie Phillipsie”, jak i adaptacjach Dana Browna.

Zdjęcia rozpoczynają się we wrześniu, a film Krąg wejdzie do kin najprawdopodobniej w 2016 roku.

Źródło: io9.com | Fot. El Hormiguero via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!