Cała prawda o Sherlocku Holmesie w infografikach

Adam Frost i Jim Kynvin sprawdzili, ile spraw prowadził Sherlock Holmes – doliczyli się sześćdziesięciu. We wszystkich oczywiście uczestniczył sam główny bohater, jednak Watson towarzyszył mu jedynie w pięćdziesięciu ośmiu przypadkach. Jeszcze rzadziej wystąpiła Pani Hudson (czternaście spraw) oraz inspektor Lestrade (trzynaście). Ulubiony antagonista naszego nieustraszonego detektywa, Moriarty, pojawił się jedynie trzykrotnie. O tym i o innych rzeczach można dowiedzieć się z infografik, które czynią zadość wyjątkowości pracy Conan Doyle’a.

3750

Dzięki dwóm uprzejmym dżentelmenom możemy też podejrzeć, jak wygląda rozkład słynnego mieszkania przy 221B Baker Street, a przy okazji dowiedzieć się, iż aż czterdzieści sześć spraw znalazło tam swój początek – a dwadzieścia siedem także koniec.

3750 (1)

 

Statystycznie rzecz biorąc, najczęściej o pomoc Sherlocka Holmesa prosili mieszczanie, którzy przypadkowo trafili na trop podejrzanej sprawy. Zaraz za nimi uplasowała się arystokracja i urzędnicy publiczni, którzy do Holmesa zwracali się ze sprawami o najwyższym stopniu dyskrecji.

3750 (2)

 

Starych Conan Doyle’owskich wyjadaczy nie zaskoczy, że zdecydowana większość spraw to zabójstwa (lub ich usiłowanie). Na drugim miejscu uplasowały się kradzieże i rozboje, zaś ostatnie miejsce na podium przypadło ex aequo szantażom, porwaniom czy wszelkiej innej maści przewinieniom, jak otrucia lub zdrada.

3750 (3)

 

Nie od dziś wiadomo, że Sherlock urzęduje przede wszystkim w Londynie – teraz jednak mamy statystycznie potwierdzenie tego, gdzie najczęściej zbiera dowody.

3750 (4)

 

 A jakie to dowody? Wymierne efekty dla prowadzonych przez niego śledztw najczęściej dostarczają artykuły i reklamy w gazetach, ślady stóp czy ślady krwi.

3750 (5)

 

Conan Doyle nie roztaczał parasola ochronnego nad swoimi rodakami – sprawcami przestępstw wykrywanych przez Holmesa najczęściej okazywali się Brytyjczycy (choć proporcja nie jest tak przytłaczająca, jak w przypadku realnych statystyk z tamtych czasów).

3750 (6)

 

 

Te oraz inne infografiki dostępne są na stronie „The Guardian„.

Źródło: The Guardian | Fot. chay1288 via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!