Manuskrypt Harper Lee tak naprawdę znaleziono trzy lata wcześniej?

Krótki wstęp dla tych, którzy nie są w temacie: jakiś czas temu literacki świat obiegła wieść, że Harper Lee wydaje nową książkę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że autorka Jak zabić drozda dotychczas wydała… tylko jedną książkę. Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że nic wcześniej nie zapowiadało, byśmy otrzymali kolejne dzieło od Harper Lee. Tym bardziej, że ze względu na zaawansowany wiek kontakt jest z nią ograniczony i znajduje się ona w specjalistycznym ośrodku.

81SX8d6vpzLPrawniczka Lee twierdzi, że odnalazła zagubiony tekst w sierpniu tamtego roku, całkowicie przypadkiem, gdy uporządkowywała stosy dokumentów. Towarzyszą temu pewne kontrowersje, ponieważ pojawiały się głosy, iż Harper Lee celowo ukryła maszynopis. Tymczasem teraz „New York Times” donosi o innym losie powieści „Go Set a Watchman” – rzekomo miał znaleźć go ekspert od wyceny książek pracujący w domu aukcyjnym Sotheby. Miał on przeglądać skrytkę Lee w Monroeville w Alabamie, gdzie obecnie autorka mieszka. W 2011 miało dojść do spotkania tego człowieka z prawniczką Lee, a zatem jej historia o przypadkowym znalezieniu tekstu została podana w wątpliwość (a co za tym idzie, także domniemaną zgodę 89-letniej autorki na publikację).

Prawniczka jednak twierdzi, że owszem, była na spotkaniu, jednak musiała opuścić je wcześniej, mając ważne sprawy do załatwienia. Na wcześniejsze zarzuty, iż publikuje powieść bez zgody autorki, odpowiedziała, że Harper Lee jest w pełni świadoma tego, co się dzieje – i „cholernie się cieszy” z wydania.

Jaka jest prawda? Zapewne przekonamy się o tym w najbliższym czasie. Międzynarodowa premiera za dwa tygodnie, w Polsce książka ukaże się jesienią.

Źródło: The Guardian

Komunikat prasowy polskiego wydawcy:

Niedawno odnaleziona powieść Harper Lee, GO SET A WATCHMAN, ukaże się w Polsce jeszcze w tym roku.
Wydawcą nowej powieści Lee będzie wydawnictwo FILIA, które kupiło prawa do jej wydania od Andrew Nurnberg Associates.ZABIĆ DROZDA to jedna z najważniejszych książek XX w. Harper Lee otrzymała za nią między innymi Nagrodę Pulitzera. Nowa powieść GO SET A WATCHMAN zostanie wydana po 55 latach od premiery ZABIĆ DROZDA. Zaginiony manuskrypt powieści został odnaleziony przez przyjaciółkę i prawniczkę Lee. Akcja GO SET A WATCHMAN rozgrywa się w połowie lat pięćdziesiątych XX w. i opowiada o losach wielu postaci znanych z ZABIĆ DROZDA dwadzieścia lat później. Scout (Jean Louise Finch) powraca z Nowego Jorku do rodzinnego Maycomb by odwiedzić swojego ojca, Atticusa. Musi się zmierzyć z kwestiami osobistymi i politycznymi, próbując zrozumieć postawę swojego ojca i otaczającej go społeczności, oraz swój stosunek do miejsca w którym przyszła na świat i spędziła dzieciństwo.

„Są powieści, które po przeczytaniu zostają z nami na zawsze. Jedną z nich jest ZABIĆ DROZDA, Harper Lee. Być częścią literackiego wydarzenia na taką skalę, to marzenie każdego wydawcy” – mówi Olga Reszelska, redaktor naczelna wydawnictwa FILIA.

Światowa premiera GO SET A WATCHMAN została zapowiedziana na 14 lipca 2015 r. W Polsce książka ukaże się jesienią.

Harper Lee – ur. 28 kwietnia 1926 r. w Alabamie. Amerykańska pisarka, o której dotąd myślano, że napisała tylko jedną powieść, ZABIĆ DROZDA. Została za nią uhonorowana Nagrodą Pulitzera. ZABIĆ DROZDA sprzedało się już w 40 milionach egzemplarzy. Na podstawie książki nakręcono kultowy film, w którym główną rolę zagrał Gregory Peck. W 2007 r. Harper Lee została odznaczona Prezydenckim Medalem Wolności. Jest jedną z największych pisarek XX w.

Wydawnictwo FILIA powstało w 2012 r. jako imprint wydawnictwa TERMEDIA. Od 2015 r. jest samodzielną oficyną. Jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się obecnie wydawnictw na polskim rynku książki. W swoim portfolio ma książki bestsellerowych polskich i zagranicznych autorów.

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!