Darmowe automaty z… książkami

Można by pomyśleć, że tytuł artykułu jest dla zmyłki. Bo jakby to miało być, gdyby rzeczywiście istniały automaty z darmowymi książkami? Takie rzeczy mogłyby występować w utopijnych powieściach, ale przecież nie w rzeczywistości… a jednak.

bookmobile_small

Szczęśliwi ci, którzy mieszkają w południowo-wschodniej części Dystryktu Kolumbia, bo to właśnie tam pojawiły takie cudowne urządzenia. Choć może o byciu szczęśliwym nie powinno się w tym kontekście mówić, bo tereny te zamieszkują głównie ubogie rodziny. Wprawdzie mieszkańcy mają dostęp do bibliotek, ale brakuje im środków na to, by tworzyć własne księgozbiory i wzbogacać swoje domy o to, co mole książkowe cenią najbardziej. Prozaiczne? Niekoniecznie, ponieważ badania dowodzą, że w domach, gdzie są książki, dzieci uczą się lepiej.

I właśnie z tymi badaniami zapoznała się linia lotnicza Jet Blue Airways. Zrobiły na włodarzach firmy tak duże wrażenie, że od 8 lipca postanowili oni umieścić kilka automatów z książkami w okolicy. Jeśli bylibyście przypadkiem w Waszyngtonie, możecie znaleźć je na 2300 oraz 2616 Martin Luther King Jr Avenue czy 2846 Alabama Avenue. Zapasy schodzą szybko, ale rodzice mogą zarejestrować się w systemie, dzięki czemu otrzymają SMS-a, gdy tylko automat zostanie uzupełniony.

Warto dodać, że to nie pierwsza inicjatywa Jet Blue Airways, która związana jest z czytelnictwem. W 2014 roku firma wprowadziła na pokład swoich samolotów darmowe ebooki, które pasażerowie mogli czytać na wyświetlaczach umieszczonych w zagłówku poprzedzającego siedzenia – zupełnie tak, jakby oglądali film w polskim dreamlinerze.

Źródło: The Kojo Nnamdi Show Blog | Fot. faungg’s photos via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!