Księgarnia oferuje zwrot pieniędzy za nową powieść Harper Lee

Czy to aby możliwe? Jedna z księgarni w stanie Michigan oferuje swoim klientom zwrot pieniędzy za nową, głośną książkę Harper Lee – właściciel twierdzi, że nie jest to żadna „miła, ciepła powieść na lato”, jak była reklamowana, i poczuwa się do odpowiedzialności za strategię marketingową wydawcy.

81SX8d6vpzLBrilliant Books mieści się w Traverse City i nie ma wielu klientów – jest to mała, niezależna księgarnia. Go Set a Watchman kupiło w niej kilka tuzinów czytelników i trudno powiedzieć, czy skusiła ich kampania reklamowa, czy zwykła ludzka ciekawość. Właściciel Brilliant Books upiera się, że pozycja ta powinna być rozpatrywana jako „naukowy wgląd” w pisarski rozwój Harper Lee, a nie reklamowana jako letnie czytadło. Podkreśla, że czuje się zniesmaczony tym, co dzieje się na rynku. Obecny sposób reklamowania książek uważa za powód do wstydu.

Peter Makin dodaje, że rozmawia z czytelnikami, którzy pomimo bycia wielkimi fanami Zabić drozda, są rozczarowani tą pozycją. Jego zdaniem wynika to z faktu, że należy traktować ją wyłącznie przez pryzmat badacza literatury, a nie osoby poszukującej literackiej rozrywki – w tym ostatnim przypadku można się bowiem zawieść.

Innego zdania najwyraźniej są całe rzesze Amerykanów. Go Set a Watchman zajmuje pierwsze miejsce na liście bestsellerów New York Timesa od momentu publikacji. Zbiera wprawdzie mieszane recenzje, ale ostatnio pochwałę wygłosiła Ursula Le Guin, podkreślając, że powieść ta porusza wiele trudnych kwestii, od których Harper Lee uciekała w Zabić drozda.

W Polsce powieść ukaże się jesienią.

Źródło: The Guardian

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!