Skończ już pisać, J. K. Rowling

Lynn Shepherd, brytyjska pisarka publikująca historyczne kryminały, skrytykowała J. K. Rowling za to, że wychodzi poza ramy swojego gatunku.

Shepherd twierdzi, że autorka Harry’ego Pottera miała już okazję by zaistnieć i powinna na tym poprzestać, dając szansę na zaistnienie innym pisarzom. Uważa, że Trafny wybór zajął miejsce na półkach, na które bardziej zasługiwał szereg innych autorów – autorów, którzy nie mogą poszczycić się marketingową siłą nazwiska, jaką dysponuje Rowling.

Brytyjstka pisarka przyznaje, że nigdy nie przeczytała żadnej książki twórczyni Harry’ego Pottera, ale apeluje, by Rowling trzymała się prozy dla najmłodszych. Dodaje: „Ciesz się swoją wielką frotuną i dobrem, jakiego dzięki niej dokonujesz, pław się w uwielbieniu legionów fanów, i powodzenia na obydwu frontach. Ale czas nadszedł, żebyś dała innym pisarzom, i innym książkom, trochę przestrzeni”.

Autorkę ostrzegano, że jej komentarze będą potraktowane jako zazdrość, a nawet zawiść, co też rychło się sprawdziło. Fani J. K. Rowling przepuścili szturm na blog Lynn Shepherd, krytykując jej podejście.

Amerykański pisarz, Paolo Bacigalupi, laureat m.in. nagród Hugo i Nebula, zwrócił uwagę, że jeśli postrzega się sukces innych jako czynnik pomniejszający własną działalność literacką, nie powinno się jej prowadzić.

Fani J. K. Rowling nie poprzestali jednak na słowach – poszli o krok dalej. Po szturmie na blog autorki, przenieśli się masowo na Amazon, gdzie zaczęli wystawiać najniższe noty – dotychczas dobrze ocenianym – książkom Lynn Shepherd.

W rozmowie z „The Guardian” pisarka pzreprosiła za to, że wywołała tak negatywne emocje wśród pisarzy i czytelników. Podkreśliła, że miała zamiar jedynie naświetlić, jak trudno jest nowym autorom wejść na rynek, oraz że nie chciała nikogo urazić, a jeśli tak się stało, przeprasza.

Źródło: The Guardian

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!