Pierwsza powieść Tolkiena jest jego najmroczniejszym dziełem

7369571674_c71ba615f2_kPierwszy czwartek września będzie szczególnym dniem dla wszystkich fanów fantasy. Nieistotne, czy cenicie prace J. R. R. Tolkiena, czy nie – zanotujcie sobie tę datę, bowiem to właśnie wtedy na półki księgarń ponownie trafi pierwsza proza napisana przez tego legendarnego pisarza. Niestety w pełni cieszyć mogą się Brytyjczycy, gdyż to oni jako pierwsi będą mogli ściągnąć książkę z półek.

Pozycja ta jest Tolkienowską interpretacją pewnego fińskiego poematu i eksperci, którzy mieli sposobność się z nią zapoznać, określają ją jednoznacznie jako „najmroczniejsze dzieło Tolkiena”. Twórca Hobbita napisał ją między 1914 a 1915 rokiem, kiedy był studentem w Oksfordzie. Miał dopiero dwadzieścia trzy lata i jeszcze ćwierć wieku dzieliło go od napisania fantastycznej sagi, dzięki której stał się znany na całym świecie.

Powieść nosi tytuł The Story of Kullervo i opowiada o tytułowym bohaterze, którego doskonale określa jedno słowo: nieszczęśnik. Młody Tolkien był wówczas zafascynowany starożytnymi językami, a w szczególności dziewiętnastowieczną poezją, także fińską. Nosi ona nazwę Kalevala i jest zbiorem mitologicznych opowiadań o postaci imieniem Kullervo.

Książka niestety nie została ukończona, ale zajmuje w historii literatury wyjątkowe miejsce – to pierwsza pozycja, przy której Tolkien-poeta przekształcił się w Tolkiena-prozaika.

Źródło: The Telegraph | Fot. Dennis Stauffer via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!