Autorzy i wydawcy łączą siły, by pomóc uchodźcom

Pisarze i przedstawiciele oficyn w Wielkiej Brytanii nie próżnują. Oprócz zajmowania się wydawaniem książek, postanowili także rozpocząć akcję mającą na celu pomoc uchodźcom, którzy stale napływają na stary kontynent. Cel jest szczytny, a wykonanie imponujące – wśród autorów, którzy zdecydowali się scedować część zysków na rzecz imigrantów, są m.in. Ian Rankin, Hilary Mantel czy David Walliams.

7166808312_2cfad6c03f_hRankin, jeden z najlepiej sprzedających się pisarzy kryminalnych na Wyspach, mówi wprost: „Kup książkę, pomóż uratować życie” – i nie jest to pustosłowie. Książki jego autorstwa znajdują się pośród tych, które zostały podarowane sklepowi Waterstones – to on prowadzi sprzedaż, zbierając fundusze. Cały zysk ze sprzedaży zostanie przekazany Oxfam, międzynarodowej organizacji humanitarnej, walczącej z głodem na świecie.

W akcję „Kup książkę dla Syrii” włączyli się także Neil Gaiman, Ali Smith, Philip Pullman czy Lee Child. Dyrektor jednego z największych wydawnictw na świecie, Penguin Random House, podkreśla, że często rozmawiamy o tym, jak książki potrafią zmieniać czyjeś życie – teraz mamy okazję zrobić to przy ich pomocy samemu.

Wśród innych oficyn, które przeznaczyły swoje tytuły na cele akcji, są Pan MacMillan, HarperCollins czy Hachette. Książki będą sprzedawane w sieci Waterstones od pierwszego października i warto wiedzieć, że w to wszystko włączył się także nie kto inny, jak Jack Reacher. Bohater powieści Lee Childa podkreślił, by robić świąteczne zakupy przy półkach, gdzie znajdują się książki dla Syrii.

Mark Goldring z Oxfamu twierdzi, że jeśli uda się zebrać milion funtów, uda się zapewnić dostęp do czystej wody dla stu pięćdziesięciu tysięcy osób w Syrii. Wcześniej kilku autorów samodzielnie przeznaczyło pewne kwoty dla uchodźców – wśród nich był Patrick Ness, który zapewnił dziesięć tysięcy funtów z własnego portfela, a dodatkowo zebrał sto pięćdziesiąt tysięcy od czytelników. Analogicznych wpłat dokonali także Derek Landy, Jojo Moyes, czy John Green.

Źródło: BBC.com | Fot. Graham Holliday via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!