Filmy z nominacjami do Oscarów, które powstały na podstawie książek

Nikogo chyba nie dziwi, że część nominacji stanowią ekranizacje książek. W kategorii za najlepszy film, pojawiło się kilka takich pozycji.

Pierwszą jest Zniewolony. 12 years a slave, oparty na autobiografii Salomona Northupa, o której zmartwychwstaniu po 150 latach pisaliśmy jakiś czas temu. Ponadto, pozycja ta konkuruje w kategorii Najlepszy Aktor, za sprawą tego, jak przed kamerą zaprezentował się Chiwetel Ejiofor.
Kolejnym filmem jest „Filomena”, która opiera się o książkę spod pióra dziennikarza Martina Sixsmitha. Ów dżentelmen opisał historię tytułowej bohaterki oraz dramatu, jakim było rozdzielenie matki i córki przez irlandzkie zakonnice (w Polsce książka ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka w tym roku).
„Wilk z Wall Street” zaś powstał na kanwie dwóch książek – obie pozycje były autobiograficznymi dziełami Jordana Belforta, od przydomku którego film nominowany do nagrody zaczerpnął swój tytuł.
„Kapitan Phillips” podobnie osnuty jest na kanwie rzeczywistych wspomnień kapitana Maers Alabamy – Richarda Phillipsa – wydanych jako książka pt. „A Captain’s Duty” (przy czym należy pamiętać, że są one dość kontrowersyjne i część załogi kwestionuje ich prawdziwość).

Pozycje z literackimi korzeniami pojawią się także w innych kategoriach. Wypada tu wspomnieć przede wszystkim o „Wielkim Gatsbym”, który stanowi ekranizację amerykańskiego klasyka F. Scotta Fitzgeralda (nominacja za kostiumy). „Złodziejka książek” Markusa Zusaka nie ma szansy powalczyć o najważniejsze nagrody, lecz może zostać uhonorowana chociażby za muzykę (nominacja za oryginalną ścieżkę dźwiękową). W kategorii montażu dźwięku zaś duże figurują dwie inne pozycje – nowy „Hobbit”, oparty o powieść Tolkiena, oraz „Ocalały” (film oparty o wspomnienia jednego z żołnierzy biorącego udział w wojnie afgańskiej).

Źródło: CSMonitor

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!