Lisa See – trylogia „Czerwona księżniczka”

Lisa See to już pewien fenomen, którego naprawdę wstyd nie znać. Jeśli jednak zdarzyło Wam się pominąć ją w swoich planach czytelniczych, służymy szybką ściągawką, zanim zabierzemy się za jej trzy najgłośniejsze dzieła. Mimo chińskiego nazwiska, autorka jest Amerykanką – zaś to, jak się nazywa, zawdzięcza pradziadkowi od strony ojca. I warto o tym pamiętać, bowiem nazwisko to niejedyna rzecz, jaka łączy Lisę See z jej azjatyckimi przodkami.

Lisa_See_in_Madrid_by_Asís_G._Ayerbe

Lisa See (fot. Asís G. Ayerbe CC BY-SA 3.0)

Pisarka ta w swoich powieściach często sięga po tematykę orientalną i nie inaczej jest w przypadku cyklu Czerwona księżniczka, na którą składają się powieści: Sieć rozkwitającego kwiatu, Interior oraz najnowsza, Kości smoka. Dobrze mieć to na względzie, bowiem oprócz oczywistej wartości rozrywkowej tych pozycji, otrzymujemy w pakiecie także szereg łatwo przyswajalnych informacji na temat Azji, jej kultury, życia codziennego i obyczajów… Ale po kolei.

Lisa See nie urodziła się ani w Stanach, ani w Chinach – przyszła na świat w Europie, a konkretnie w Paryżu, osiemnastego lutego 1955 roku. Większość życia spędziła jednakże w Los Angeles, a wykształcenie otrzymała na Uniwersytecie Loyoli. Słowem pisanym para się już od lat osiemdziesiątych – najpierw pracowała w największym magazynie literackim w USA, „Publishers Weekly”, potem pisała dla „Vogue’a” i innych miesięczników. Zadebiutowała w nietypowy sposób – w 1995 roku wydała… historię rodzinną. Książka nie stała się bestsellerem, ale dała See poczucie, że powinna zająć się dłuższymi formami. Dzięki temu w kolejnych latach powstały trzy części Czerwonej księżniczki. Lisa See wydała do tej pory dziesięć pozycji, pisząc także pod pseudonimem. Jej książki trafiają na listy bestsellerów „New York Timesa” i zgarniają istotne literackie nagrody, toteż prawdziwy mól książkowych z pewnością powinien ją znać.

Trylogia Czerwona księżniczka jest zaś zbiorem idealnych pozycji, dzięki którym można to zrobić. W całej historii śledzimy losy dwójki bohaterów (oraz ich relacji) – chińskiej policjantki, Liu Hulan, oraz Davida Starka, amerykańskiego prokuratora. Sama koncepcja skojarzenia takich dwóch postaci okazała się genialna, bowiem emocje, jakie ta relacja buduje w czytelniku, są jednym z najmocniejszych punktów wszystkich trzech książek. A zatem to nie tylko kryminalna intryga sprawia, że chcemy przewracać kolejne strony, ale także ciekawość tego, jak ostatecznie ułoży się znajomość Liu oraz Davida.

Kości smokaDodajmy do tego wnikliwy wgląd we współczesne Chiny, a otrzymujemy powieści, które stanowią pasjonującą lekturę zarówno pod aspektem kulturowym, emocjonalnym, jak i kryminalnym. Wszystkiemu temu towarzyszy solidna dawka suspensu oraz międzynarodowy wymiar intrygi. Szczególnie ten ostatni element jest istotny, bo pokazuje, że książki See to nie kameralne kryminały, ale pełne napięcia thrillery, jakie doskonale kojarzymy z amerykańskiego rynku.

Ale przyjrzyjmy się temu, co czeka nas w pierwszym tomie. Sieć rozkwitającego kwiatu fabularnie opiera się na skomplikowanym śledztwie, które nie należy do tych bezpiecznych, wnikających w przeszłość, ciągnących się latami dochodzeń. Przeciwnie – u Lisy See liczy się tu i teraz. A rzeczywistość jest niepokojąca, bowiem tropy zaprowadzą dwójkę głównych bohaterów do chińskiej mafii – Triady. Napięcia dodaje fakt, że ta część Triady zajmuje się przemytem nie byle czego; w grę wchodzą elementy pozwalające na rozpętanie wojny atomowej, handel ludźmi oraz narkotyki. Tempo rozwoju akcji być może nie rzuci nas na kolana, ale tom pierwszy stanowi solidną podstawę dla tego, co będzie się działo dalej.

A w części drugiej, o enigmatycznym tytule Interior, rzeczywiście się dzieje. Czytelnik już od początku zostaje emocjonalnie zaangażowany przez autorkę – i nie chcąc zdradzać zbyt wiele, powiem tylko, że relacje Davida i Liu do najłatwiejszych nie należą. Jednocześnie Lisa See nie popada w skrajność, rezygnując z akcji na rzecz romansu. Otrzymujemy tutaj historię zamordowanej dziewczyny, która w pewien sposób wiąże się z wielkim chińskim biznesem. Tak, z tym wielkim biznesem, jaki doskonale znamy z przekazów medialnych – duże fabryki, jeszcze większy wyzysk, a potem metki „Made in China”. Trudno zaprzeczyć, że jest to bardzo wdzięczne tło do osadzenia kryminalnej intrygi i See czerpie z niego pełnymi garściami, jednocześnie zwracając uwagę na szereg istotnych kwestii.

image003Prawdziwa uczta to jednak tom trzeci. W Kościach smoka, które w Polsce ukazały się niedawno, pisarka sięga do przeszłości Chin i zapewnia nam powieść, która w godny sposób zamyka całą trylogię. O jak dalekiej przeszłości mowa? Zamierzchłej, bowiem akcja koncentruje się wokół śledztwa w sprawie kradzieży antycznych smoczych kości. Brzmi osobliwie? Całkiem słusznie, bo odkrycie to może zatrząść posadami wszystkiego, co znamy. Kaliber jest tutaj więc jeszcze znaczniejszy niż poprzednio, a sama intryga nabiera jeszcze większego rozmachu. Dodajmy do tego niepokojące sprawy z przeszłości samej protagonistki, a otrzymamy powieść kompletną pod każdym względem – i znów uchylającą nam furtkę do zakazanego chińskiego świata.

Trylogia Czerwona księżniczka to pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy cenią sobie książki osadzone w Państwie Środka. Lisa See stworzyła unikalny klimat, który przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy poszukują nieco mniej szablonowych thrillerów – czy też bardziej egzotycznych kryminałów. Dzięki tym książkom nie tylko fundujemy sobie świetną, czytelniczą rozrywkę, ale także sprawiamy, że Chiny stają się nam bliższe niż kiedykolwiek wcześniej. Seria godna polecenia!

Żaneta Madej

Opis wydawcy dla pierwszego tomu:

Powieść sensacyjna autorki bestsellera Chińskie lalki, nominowana do nagrody Edgar Award. Początek znakomitej kryminalnej trylogii „Czerwona księżniczka”

Obezwładniający… Potwierdza niesamowity talent pisarski Lisy See, zręcznie łącząc elektryzującą opowieść, romantyczną intrygę i wartkie zmiany fabuły.

 „Booklist”

Wyjątkowa powieść: złożona i emocjonująca. Spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających wielbicieli kryminałów.

 „Publishers Weekly”

W Pekinie znaleziono zwłoki syna ambasadora USA. Kilka dni później w Los Angeles na statku przewożącym nielegalnych imigrantów odkryto ciało syna chińskiego magnata finansowego. Oba zgony najwyraźniej coś łączy – obrażenia, jakich doznali chłopcy, są takie same, a jednocześnie nikt nie potrafi podać przyczyny ich śmierci.

W tej sytuacji Chiny i USA, pomimo napiętej sytuacji politycznej między tymi krajami, decydują się na wspólne śledztwo.

Od pierwszej strony powieści trafiamy do zupełnie obcego nam świata handlu produktami z zagrożonych gatunków zwierząt, a doświadczenie to jest tak rzeczywiste i fascynujące, jakbyśmy byli naocznymi świadkami opisanych wydarzeń…

Lisa See urodziła się w Paryżu, ale dorastała w chińskiej dzielnicy Los Angeles. Jest autorką bestsellerów: Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz, Na Złotej Górze, Miłość Peonii, Chińskie lalki.

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!