Posłuchaj, jak James Franco czyta Rzeźnię numer pięć

9689707051_651458ddee_hProza Kurta Vonneguta przeżywa w Stanach renesans za sprawą Audible – ichniejszego odpowiednika naszej Audioteki, który jest częścią wielkiego koncernu medialnego Amazona. Gigant postanowił nadać nowy wymiar książkom od lat docenianym przez krytyków, czytelników i… listy bestsellerów. Fenomen Vonneguta w zasadzie sam się tego domagał.

Niedawno John Malkovich czytał Śniadanie mistrzów, a tym razem mamy okazję posłuchać interpretacji Rzeźni numer pięć w wykonaniu Jamesa Franco, być może najbardziej „literackiego” aktora w Hollywood.

W Polsce Rzeźnia numer pięć ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros – ostatnie wydanie (w tłumaczeniu Lecha Jęczmyka) pochodzi z marca 2013 roku, a poniżej możecie przeczytać opis tej pozycji:

2481Kurt Vonnegut jest uznanym mistrzem czarnego humoru, ale w tej  –  może  najważniejszej, najbardziej osobistej powieści swojego życia  –  nie  musiał  nic  wymyślać.  Jako  Amerykanin niemieckiego pochodzenia walczył w drugiej wojnie światowej z Niemcami i wzięty do niewoli przeżył straszliwe bombardowanie Drezna.

Billy Pilgrim , amerykański żołnierz schwytany przez Niemców podczas ofensywy w Ardenach w 1944 roku,  trafia do obozu jenieckiego. Następnie zostaje przeniesiony do Drezna, gdzie jest przetrzymywany w  tytułowej rzeźni. Wraz z niewielką grupką więźniów  i żołnierzy ukrywa się przed spadającymi bombami w podziemnej chłodni. Jako jeden z nielicznych wychodzi cało z bombardowania miasta.
Źródło: ew.com | Fot. Alice Barigelli via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!