Alex Marwood – Dziewczyny, które zabiły Chloe

Kim jest Alex Marwood? Pytanie to zapewne zdaje sobie niejeden czytelnik, widząc powieść tej autorki opatrzony rekomendacją samego Stephena Kinga. O odpowiedź jednak wcale niełatwo. Wikipedia jest w tym względzie bardzo lakoniczna, na stronie pisarki same ogólniki… wszystko wygląda nieco podejrzanie. I jeśli jesteście tego samego zdania, możecie podać sobie rękę z prawdą – ona bowiem jest taka, że Alex Marwood to pseudonim literacki.

dziewczyny-ktore-zabily-chloeJak podkreśla sama Alex, została wychowana przez wilki. Dzieciństwo spędziła za kołem podbiegunowym, gdzie nauczyła się „sztuki pakowania”, szkoliła wzrok, by widzieć nocą oraz posiadła zdolność żywienia się na bazie samych podstawowych protein. Wszystkie te atuty pozwoliły jej zostać dziennikarką na Fleet Street w Londynie (ulicę możecie kojarzyć, bo grasował tam niegdyś demoniczny golibroda, Sweeney Todd).

Mówiąc nieco bardziej poważnie, Alex Marwood zasłynęła w 2012 roku, wydając swoją pierwszą powieść – nie towarzyszyła temu wielka machina marketingowa, reklama była głównie szeptana. Mimo tego powieść doczekała się statusu bestsellera, znalazła się w nominacjach do istotnych nagrody i, co najważniejsze, na liście dziesięciu najlepszych powieści roku sporządzonej przez Stephena Kinga. Kiedy wydano ją w stanach (nakładem Penguina), natychmiast dostała nominację do prestiżowej nagrody Edgara Allana Poe’go.

Ale kim tak naprawdę jest autorka? Przede wszystkim pisarką, a od czasu do czasu także dziennikarką – nazywa się Serena Mackesy i debiutowała w 1999 roku, do tej pory doczekując się tłumaczeń na dziewiętnaście języków. Urodziła się w latach sześćdziesiątych, mieszka w Londynie, w niewielkim mieszkaniu z kotem i tysiącami książek. Bestsellery jako Alex Marwood pisze jednak dla całego świata.

Dziewczyny, które zabiły Chloe (w oryginale „The Wicked Girls”) to thriller psychologiczny, który rozpoczyna się w 1986 roku, ale natychmiast przeskakuje o dwadzieścia pięć lat do przodu – zabieg ten zastosowano wyłącznie po to, by wprowadzić nas w to, co książce stanowi fabularny fundament, a więc samą zbrodnię. Warto jednak pamiętać, że to tylko wierzchołek góry lodowej – ta książka to niewątpliwie thriller, ale także coś więcej. Niech za dowód przemawia fakt, że po tym wspomnianym przeskoku czasowym wracamy do dwóch dziewczyn, które zabiły Chloe – i które po wyjściu z zakładów poprawczych otrzymują nową tożsamość i policyjny dozór. W zamyśle sądu zapewne było, by nigdy się nie spotkały, los jednak chce inaczej. Inna brutalna zbrodnia sprawia, że dorosłe już kobiety przypadkowo na siebie wpadają.

Czego możemy oczekiwać? Oczywiście tego, że przeszłość będzie je goniła wraz z rozwojem akcji. Alex Marwood zadbała o to stosując dwie linie narracyjne – jedną w teraźniejszości, drugą opowiadającą o zbrodni sprzed dwudziestu pięciu lat. To sprawia, że poznajemy bohaterki znacznie bardziej niż… niż byśmy chcieli. Stajemy przed wieloma dylematami moralnymi, a do tego widzimy wszystko z perspektywy – wiemy, jak potoczył się ich los, dowiadujemy się, jak żyło im się w poprawczakach, jakie związki nawiązywały i jak trudno było im zachować tajemnicę, którą wciąż ciążyła na ich barkach.

Wszystko to sprawia, że rekomendacja Stephena Kinga nie jest przesadzona. Powieść Alex Marwood napawa niepokojem i każe kwestionować wcześniej przyjęte założenia. Do tego stanowi solidną rozrywkę, którą z pewnością docenią wszyscy gustujący w thrillerach, kryminałach czy sensacji. Dziewczyny, które zabiły Chloe to z pewnością pozycja, z którą warto się zapoznać.

Żaneta Madej

Opis wydawcy:

Letni poranek 1986 roku. Dwie jedenastolatki spotykają się tego dnia po raz pierwszy w życiu. Wieczorem obie zostają oskarżone o morderstwo. Ponad dwadzieścia lat później, dziennikarka Kirsty Lindsay, pracuje nad reportażem na temat seryjnego mordercy, grasującego w nadmorskim kurorcie. W trakcie zbierania materiałów spotyka przypadkiem sprzątaczkę Amber Gordon.
Kirsty i Amber spotykają się po raz pierwszy od tego strasznego dnia, który odmienił na zawsze ich losy. Są gotowe zrobić wszystko, by nie odkryto ich dawnej tożsamości, nie zrujnowano im życia, by chronić swoje rodziny. Jednak przeszłość postanawia się o nie upomnieć… Kobiety będą musiały zmierzyć się z dawnym koszmarem i dokonać  trudnych wyborów.

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!
  • Ksawery O

    Książka zapowiada się dobrze, zastanawiam się czy nie zaopatrzyć się w nią. Czytałem o niej jakieś wzmianki, między innymi na Czytam Wszędzie(taki blog o książkach). Taką fabułę lubię najbardziej.

  • panorbit

    Świetna zapowiedź, książka faktycznie jedna z lepszy jakie wpadły mi w ręce z tego gatunku. King nie dziwię się, że zagadkowość polubił. Sprawdzałem równieżna czytam wszędzie i też ciekawa zapowiedź.