5 powodów, dla których warto czytać klasykę

Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, czy warto, ale dlaczego warto – w świecie prawdziwych moli książkowych tylko dyskusja na taki temat ma rację bytu. Przyjrzyjmy się więc kilku powodom, które w jednym z ostatnich artykułów wymienił krytyk literacki prestiżowego czasopisma „The New York Review of Books”. Twierdzi on, że warto czytać klasyczne dzieła literackie bowiem…

3587804365_5c54e067d1_b1. Inni czytelnicy zazwyczaj mówią, że odświeżają sobie daną lekturę. Jeśli nigdy nie czytaliśmy Dżumy czy Chłopów, trudno będzie nam odnaleźć się w takiej rozmowie, nawet jeśli w istocie będziemy w trakcie czytania danej pozycji. Dlaczego? Bo nasi rozmówcy czytali ją będąc dzieckiem, a poznawali ponownie w dorosłym życiu, co daje im zupełnie inną perspektywę. Nie uzyskamy jej, choćbyśmy mocno próbowali.

2. Klasyki nazywamy klasykami nie bez powodu. Zawierają one wzorce zachowań, schematy, konwenanse, archetypy i szereg innych rzeczy, na których zbudowano wiele późniejszych dzieł.

3. Klasyki wywarły wpływ na miliony czytelników. Są na rynku od pokoleń, a popyt na nie wcale nie maleje – wręcz przeciwnie, są wciąż tak samo obecne w życiu moli książkowych, jak były dwadzieścia czy trzydzieści lat temu. To musi o czymś świadczyć.

4. Klasyki nie uczą nas niczego nowego. Niestety, taka jest prawda. Nie dowiemy się z nich niczego, co już byśmy nie wiedzieli. Ale ich wartość polega na czym innym – często czytając klasyczny utwór przekonamy się, że to właśnie w nim po raz pierwszy została podniesiona dana kwestia, że to właśnie dzięki niemu inni autorzy o niej pisali – a w efekcie, że to my dzięki niemu się o tych sprawach dowiedzieliśmy.

5. Każdy z nas słyszał o najbardziej klasycznych pozycjach. Ich lektura to konfrontacja rzeczywistości z licznymi opiniami, doświadczenie ciekawe samo w sobie, bo uświadamiające, jak różni ludzie postrzegają ten sam tekst, a jak my. Im więcej interpretacji, z którymi się zetknęliśmy, tym lepiej.

Można by jeszcze wymieniać, ale prawda jest taka, że nawet jeden powód powinien wystarczyć, by nas przekonać – skoro dana książka przetrwała próbę czasu, mimo że autor zmarł pięćdziesiąt, sto czy nawet dwieście lat temu, świadczy o tym, że jest warta uwagi. Choćby po to, by przekonać się, dlaczego nie znikła w mrokach historii.

Źródło: The New York Review of Books | Fot. David Masters via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!