Haruki Murakami zdobywcą najważniejszej duńskiej nagrody

6836681184_1caacfa24c_kW Danii szczególną sympatią darzy się Hansa Christiana Andersena, co zresztą całkowicie zrozumiałe. Jego nazwiskiem nazwano także najważniejszą nagrodę literacką, którą w tym roku otrzymał Haruki Murakami. Tym samym dołącza on do sław takich, jak J. K. Rowling, Paulo Coelho czy Salman Rushdie.

Oprócz splendoru Murakami otrzymał także czek na pół miliona koron, czyli około siedemdziesięciu tysięcy dolarów. Jury podkreśliło, że Haruki Murakami w swojej prozie łączy klasyczną narrację, popkulturę, japońską tradycję, realizm magiczny i filozoficzne rozważania – i czyni to w sposób niezwykle odważny.

Książki sześćdziesięciosześcioletniego Murakamiego rozeszły się już na całym świecie w milionowych nakładach, sam autor jednak unika rozgłosu i światła kamer. Jest jednym z pisarzy, którzy nieustępliwie bronią dostępu do swojej prywatności. w 2006 roku Murakami otrzymał prestiżową nagrodę Franza Kafki i od pewnego czasu jest typowany jako murowany kandydat do nagrody Nobla… a właściwie jest tak co roku. Jedna jaskółka wprawdzie wiosny nie czyni, ale z drugiej strony, jeśli przylatuje z Kopenhagi…

Źródło: The Economic Times | Fot. Joshua Cohen via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!