„Moja walka” Hitlera wydana w Niemczech po raz pierwszy od II WŚ

Autobiografia, polityczny manifest lub jedno i drugie – nieważne jak nazwiemy Mein Kampf autorstwa Adolfa Hitlera. Pewne jest to, że jest to jedna z książek, która od lat wywołuje bardzo silne emocje nie tylko w Niemczech. Teraz po raz pierwszy od 1945 roku ukaże się jej nowe wydanie, ale nie odpowiada za nie komercyjny wydawca, a państwowa jednostka.

6904457997_5558cde76d_bMoją walkę wyda IfZ, Instytut Historii Współczesnej, a nakład wyniesie dokładnie cztery tysiące egzemplarzy. Książka będzie opatrzona licznymi komentarzami pracowników IfZ, które mają na celu obalić antysemickie mity podnoszone przez autora. Grupy żydowskie nie są jednak zadowolone i wzywają niemiecki rząd do tego, by zakazał nowego wydania. Argumentem za podjęciem takich działań ma być fakt, że Moja walka jest nadal niebezpieczną lekturą.

W styczniu mija siedemdziesiąt lat od pierwszego wydania i wedle niemieckiego prawa tekst stanie się częścią domeny publicznej – oznacza to, że każdy wydawca będzie mógł opublikować go bez uzyskiwania zgody od rządu Bawarii, do którego trafiły prawa po 1945 roku. Rząd federalny wydał jednak oświadczenie, w którym poinformował, że nie pozwoli na to, by tekstem można było swobodnie dysponować. Argumentuje, że książka może okazać się niebezpieczna, rozpalając środowiska neonazistowskie.

Hitler napisał ją przebywając w więzieniu po klęsce puczu monachijskiego. Pierwotnie została opublikowana w 1925 roku.

Źródło: International Business Times | Fot. Gary Denness via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!