Donato Carrisi, czyli włoski fenomen na skalę światową

Kim jest Donato Carrisi? Jeśli regularnie czytacie nasze recenzje, nazwisko to z pewnością Wam się przewinęło. Jeśli nie, zachęcamy do zapoznania się z krótką charakterystyką tego nietuzinkowego autora.

image004Powieści Donato Carrisiego, publikowane już w dwudziestu czterech krajach świata, są jak filmy w 3D – czytelnik jest dokładnie w środku historii, wewnątrz jądra zła. Jego thrillery czyta się z nieodpartą, perwersyjną przyjemnością. Potwierdzają to wyniki sprzedaży: ponad dwa miliony egzemplarzy książek, w tym 800 000 w samych Włoszech. O niebywałym talencie pisarskim Carrisiego świadczą też liczne nagrody i wyróżnienia dla jego powieści kryminalnych − włoskie: Premio Bancarella, Premio Letterario Massarosa, Premio Camaiore di Letteratura Gialla, do tego zwycięstwo w Śródziemnomorskim Festiwalu Kryminału i Powieści Noir, oraz  francuskie: Prix SNCF du Polar Européen 2010 i Prix des Lecteurs du Livre de poche 2011.

Droga do sukcesu

Urodzony 25 marca 1973 roku Donato Carrisi jest scenarzystą, pisarzem i dramatopisarzem. Ukończył wydział prawa ze specjalizacją z kryminologii i behawiorysytki, a tematem jego pracy magisterskiej byli – jakżeby inaczej – seryjni mordercy, w szczególności Luigi Chiatti, słynny „potwór z Foligno”, zabójca dzieci. W trakcie studiów założył grupę teatralną Vivarte, dla której napisał cztery sztuki i dwa musicale.

Od 1999 roku współpracuje z telewizją RAI i Canale 5. Spod jego pióra wyszły scenariusze popularnych seriali Casa FamigliaNassirya i Squadra Antimafia. W 2014 roku podjął się prowadzenia programu Il senso sesto („Szósty zmysł”) emitowanego w sobotnie wieczory na antenie Rai 3, w którym prezentuje badania nad ludzkim umysłem.

Jako powieściopisarz zadebiutował w 2009 roku kryminałem Zaklinacz, wydanym przez świetne włoskie wydawnictwo Longanesi, co samo w sobie było dla debiutanta niezwykłym wyróżnieniem. Książka odniosła ogromny sukces komercyjny – ponad dwieście pięćdziesiąt tysięcy egzemplarzy sprzedanych w samych Włoszech, przekłady na dwadzieścia języków, publikacje w dwudziestu trzech krajach. We Francji, dzięki Zaklinaczowi, znalazł się w gronie trzech finalistów prestiżowej nagrody literackiej Prix des Lecteurs. W kolejnych latach Carrisi opublikował trzy powieści: Trybunał duszLa donna dei fiori di carta oraz sequel Zaklinacza zatytułowany Hipoteza złaNiebawem ukaże się, także w Polsce, Il Cacciatore del buio (Łowca ciemności).

Pisuje dla centrolewicowego Corriere della Sera, jednego z trzech czołowych dzienników we Włoszech.

Lustro ludzkiej duszy

Ludzie, świadomie lub nie, pragną nawiązać kontakt z mroczną stroną swojej osobowości, uważa Donato Carrisi. Gdy tylko spotkają potwora, niezależnie od tego, czy w rzeczywistości, czy tylko na kartach książki, natychmiast próbują ustalić, jak bardzo się od niego różnią, ale też – jak bardzo są do niego podobni. Fascynacja złem jest tajemniczym głosem, który wciąż do nas szepcze, wciąż nas kusi. Ignorowanie tego głosu nic nie da, potwór wewnątrz nas zawsze w końcu się uwolni. Carrisi uwalnia swoje wewnętrzne monstrum na kartach powieści.

Inspirację do pisania Donato Carrisi znajduje w prawdziwych postaciach i wydarzeniach. Zbrodnia i zbrodniarze działają na niego hipnotyzująco, bo zło ma wielką moc – czai się w każdym człowieku, zawsze gotowe, by wyrwać się spod kontroli i siać spustoszenie. Ludzie wolni od zła po prostu nie istnieją, dlatego wszyscy bohaterowie Carrisiego są w pewnym sensie przeklęci. Jednak główny bohater jego powieści – czarny charakter, zakulisowy siewca zła – pozostaje niewidoczny i niemy. Budzi strach, ale jego obecność jest zaledwie zasugerowana. To postać rodem z najlepszego horroru: przyczajona w ukryciu i stamtąd pociągająca za sznurki. Z kolei ofiary zawsze są młode i nieskazitelnie niewinne, tak żeby czytelnik odebrał ich śmierć jako wyjątkową krzywdę i niesprawiedliwość. W obliczu bezsensownego zła, jakie spotkało ofiary, czytelnik ma odczuć ból, wściekłość i szok. Tragedia ofiar budzi w czytelnikach dobro, postępowanie sprawcy wydobywa ich mroczne „ja” – tak Carrisi inteligentnie i bezlitośnie gra na emocjach tych, którzy sięgają po jego powieści.

Sceneria książek Carrisiego jest zwykle niedopowiedziana i przypomina swego rodzaju labirynt, do którego wchodzą zarówno bohaterowie, jak i czytelnicy. Nawet jeśli miejscem akcji jest Rzym, to jest trudno rozpoznawalny, w niczym nie przypomina Wiecznego Miasta, które znamy. Przestrzeń nie jest miejscem akcji, tylko pełnoprawnym, choć anonimowym, bohaterem powieści.

Włoska szkoła kryminału

Włoskie kryminały mają swoją specyfikę – są równie bogate w emocje, bardzo różnorodne i często skrajne, jak sami Włosi.

Wielkimi fanami twórczości Donato Carrisiego są Michael Connelly oraz Ken Follett, którego dwie opinie opublikowane na Twitterze były punktem zwrotnym w karierze Włocha w Stanach: „Sobota na plaży ze świetną książką – raj!” i „Zaklinacz Donato Carrisiego – doskonały i BARDZO creepy thriller o seryjnym mordercy”. Donato Carrisiego pokochali również amerykańscy czytelnicy, dla których powieści włoskiego autora stały się prawdziwym must read. Carrisi nie pozostaje im dłużny – za jednego ze swoich największych mistrzów uważa Stephena Kinga.

Włoskiego autora cenią także polscy miłośnicy kryminałów – wyczekiwana Hipoteza zła, która trafi do księgarń 17 lutego, to już trzecia powieść Carrisiego na naszym rynku.

Donato Carrisi w doskonały, mistrzowski sposób kreuje klimat jak z najgorszego snu, „Hipoteza zła” przesączona jest atmosferą niczym z filmu Siedem.

François Lestavel , „Paris Match”

Hipotezie zła Donato Carrisi wprowadza nas ponownie do świata Zaklinacza. Tym razem również nasze nerwy i wrażliwość wystawione są na ciężką próbę. Autor nie stracił nic ze swoich umiejętności i czytelnik czuje się niemal sparaliżowany strachem. Po prostu trzeba to przeczytać!

Jérôme Dejean, „Page des libraires”

Carrisi, dzięki swojej wyobraźni i sztuce budowania intrygi, fałszywych tropów z domieszką perwersji, podsuwa nam thriller, który utwierdza jego pozycję jednego z najlepszych mistrzów gatunku.

Marc Fernandez, „Alibi”

4277_99906214277HIPOTEZA ZŁA (L’IPOTESI DEL MALE)
Donato Carrisi

tłumaczenie: Jan Jackowicz

cena: 36,90 zł

DATA WYDANIA: 17 lutego 2016

 

NOWA POWIEŚĆ AUTORA  ZAKLINACZA I TRYBUNAŁU DUSZ

MROŻĄCY KREW W ŻYŁACH THRILLER, KTÓRY SPODOBA SIĘ WIELBICIELOM NAJLEPSZYCH FILMOWYCH DRESZCZOWCÓW,
TAKICH JAK MILCZENIE OWIEC I SIEDEM

W swoim domu zostaje zamordowany biznesmen, jego żona oraz dwójka starszych dzieci. Morderca oszczędził tylko najmłodszego synka po to, aby pomógł on policji ustalić sprawcę zbrodni. Detektyw Mila Vasquez, idąc tropem pozostawionej wskazówki, odkrywa następne morderstwo. Jego ofiarą pada adwokat znany z tego, że pogrążał przed sądem kobiety i bronił przed wysokimi karami znęcających się nad nimi mężów. Sprawczyni przestępstwa, popełnia samobójstwo na oczach Mili, pozostawia jednak wskazówkę umożliwiającą odkrycie kolejnego zabójstwa… Odsunięta od sprawy Mila podejrzewa, że morderstwa mają związek z toczącym się dwadzieścia lat wcześniej śledztwem dotyczącym zaginięć osób, które łączyło to, że cierpiały na bezsenność. Do wszystkich ofiar miał dzwonić  tajemniczy Zaklinacz z pytaniem „Czy chciałbyś rozpocząć nowe życie?”.

Źródło: materiały prasowe Wydawnictwa Albatros

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!