Nieznany tekst Tolkiena odnaleziony w szkolnej gazetce

„Our Lady’s School” z hrabstwa Oxfordshire brzmi niezbyt znacząco, ale od dzisiaj zyska zapewne wiele uwagi wśród entuzjastów twórczości J. R. R. Tolkiena. To właśnie w gazetce z tej szkoły – a konkretnie wydaniu pochodzącym z 1936 roku – odnaleziono dotychczas nieznany tekst autora Władcy Pierścieni.

15423672682_c5cf275f18_kChodzi o dwa poematy – jeden opisujący pewnego samotnego mężczyznę (nazywanego cieniem), drugi traktujący o „panu śniegów” i utrzymany w konwencji świątecznej. Cała sprawa wyszła na jaw, ponieważ Wayne Hammond (na co dzień zajmujący się badaniem dorobku Tolkiena), odnalazł list, w którym pisarz wspominał o tym, że napisał te dwa krótkie utwory, a następnie opublikował je w rzeczonej gazetce. Jeden telefon wystarczył, by postawić administrację szkoły na nogi.

Niestety poszukiwania nie przyniosły żadnego efektu. Nigdzie w szkolnych archiwach nie było śladu po tym numerze, ani tym bardziej czymkolwiek związanym z Tolkienem. Entuzjaści jednak się nie poddali. Skontaktowali się z Siostrami Miłosierdzia, które założyły szkołę w 1860 roku i przez długi czas sprawowały nad nią pieczę. I to właśnie w ich archiwach udało się odnaleźć obydwa teksty.

Aż strach pomyśleć, co innego mogą kryć inne, archiwalne wydania szkolnych gazetek. W pozytywnym, rzecz jasna, sensie.

Źródło: The Guardian | Fot. Danko8321 via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!