„Wojna i pokój” pierwszy raz na szczycie list bestsellerów

War-and-Peace-w001Obszerność dzieła Tołstoja od lat zniechęcała czytelników, którzy nieprzychylnym okiem patrzą na długie… bardzo długie powieści. Być może ze względu na to, a być może z innych powodów, Wojna i pokój niespecjalnie dobrze radziła sobie w zestawieniach list bestsellerów, których szczyty okupowali Amerykanie oraz Brytyjczycy. Teraz to się zmieniło. Bookseller podał, że dzieło Tołstoja znalazło się wśród najlepiej sprzedających się książek w Wielkiej Brytanii? Dlaczego teraz? I jak to się stało? Odpowiedź ma trzy litery – BBC.

Konkretnie chodzi o serial produkcji tej brytyjskiej stacji, który ostatnimi czasy święci wielkie sukcesy na Wyspach. Dzięki temu w pierwszym tygodniu sprzedało się 3 581 egzemplarzy wydania z serialową okładką oraz ok. 2 500 innych wydań (w sumie jest ich obecnie na rynku sześć). W sumie wersja telewizyjna dziś dobiła do ok. 13 000. Biorąc pod uwagę, że cały dotychczas sprzedany nakład w Wielkiej Brytanii wynosił mniej więcej 50 000 kopii, jest to wynik fantastyczny.

Jak oceniać to zjawisko? Wydaje się, że pozytywnie. Jeśli telewizja przyczynia się do wzrostu czytelnictwa, należy się tylko cieszyć. A jeśli produkcja trzyma tak wysoki poziom, jak pozostałe produkcje BBC, to przy okazji czeka nas sporo rozrywki na poziomie. Tylko pamiętajcie, najpierw książka, potem serial!

Poniżej zobaczyć można pierwszy z trailerów:

Źródło: The Guardian | Fot. australijskie wydanie książki

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!