W wieku 89 lat zmarła Harper Lee

Smutna wiadomość obiegła dziś literacki świat. W wieku 89 lat zmarła Harper Lee, autorka Zabić drozda (za którego otrzymała Nagrodę Pulitzera w 1961 roku) oraz wydanego niedawno Idź, postaw wartownika. Informację potwierdziły w piątek rano władze samorządowe miasta, w którym brytyjska pisarka mieszkała.

Truman Capote and Harper LeeNelle Harper Lee urodziła się 28 kwietnia 1926 roku w prawniczej rodzinie – co niewątpliwie rzutowało na tematykę, którą zajęła się w swoim debiucie. W 1949 Lee przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie pracowała dla linii lotniczych – osiem lat później przesłała manuskrypt swojej powieści do wydawcy J. B. Lippincott, który poprosił ją by… napisała książkę od nowa. Decyzja o przyjęciu tekstu okazała się kluczowa dla oficyny, powieść bowiem stała się nie tylko międzynarodowym bestsellerem, ale weszła także do kanonu najwartościowszych dzieł amerykańskiej literatury.

W 2007 roku Harper Lee przeszła zawał i mimo że doszła do siebie, niedługo potem rozpoczęły się kolejne problemy zdrowotne. Opiekowała się nią siostra, Alice, a następnie autorka trafiła do domu opieki. W Polsce jej druga – i ostatnia – powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa Filia w tamtym roku.

Poniżej krótkie wspomnienie o jednej z największych pisarek naszych czasów.


Źródło: al.com | Fot. Peggy O’Connor via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!