Najbardziej oczytany kraj na świecie

7307184176_6407a59837_bJeszcze jakiś czas temu spekulowało się, że najbardziej oczytanym społeczeństwem z pewnością jest któryś z narodów wschodnich – wszak to tam najlepiej wypadają wszelkie testy, a to one w głównej mierze determinują to, jak państwo wypada w rankingach. John W. Miller sporządził jednak nieco inne zestawienie, analizując nie tylko same suche liczby, ale także szereg innych kwestii, przez co możemy mówić o rankingu dość rzetelnym. Wzięto w nim pod uwagę nie tylko wyniki czytelnictwa, ale także statystyki związane z liczbą bibliotek, gazet, systemu edukacji oraz dostępności do wiedzy w formie elektronicznej.

Kto przoduje? Zdecydowanie Skandynawia. Można by rzec, że zupełnie zdominowała zestawienie Millera. Na pierwszy miejscu uplasowała się bezspornie Finlandia, na drugim znajdziemy Norwegię, a dalej Islandię, Danię oraz Szwecję. Dopiero na szóstym miejscu znajduje się kraj nieskandynawski – i jest to Szwajcaria.

Biorąc pod uwagę wyniki innych państw, Polska nie wypada najgorzej. Miller umieszcza nas na dwudziestym miejscu, tuż przed Maltą, ale kilka miejsc za Łotwą, co zapewne niejednego czytelnika zdziwi, kraj ten bowiem zajął wysokie, dziewiąte miejsce. Biorąc pod uwagę całość, trudno nie zauważyć, że świat zachodni nie poradził sobie najlepiej. Wygląda na to, że mamy nad czym pracować.

imrs.php

John W. Miller jest naukowcem związanym z Uniwersytetem Stanowym Connecticut. Od lat zajmuje się analizowaniem trendów czytelniczych, a do badania, które przedstawiliśmy powyżej, przeanalizował sytuację w sześćdziesięciu krajach świata.

Źródło: The Washington Post | Fot. Peter Moore via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!