Wybrano książkę 2015 roku o najdziwniejszym tytule

Co roku „The Bookseller” przyznaje dość osobliwą nagrodę. Od 1978 r. zbiera się jury, które analizuje wszystkie dziwne tytuły książek i spośród nich wybiera tę, która danego roku zdeklasowała wszystkie inne. Tym razem mieliśmy dwóch faworytów, więc zacznijmy od drugiego miejsca. Na nim uplasowała się pozycja z literatury faktu o wdzięcznym tytule Czytanie od tyłu: kulturowa historia odbytu („Reading From Behind: A Cultural History of the Anus”). Brzmi intrygująco? Cóż, na pewno nie tak, jak zwycięzca.

231392069_845117d962_oA w tym roku została nim…

…książka o tytule Zbyt nadzy dla nazistów. Co by nie mówić, trzeba przyznać, że brzmi dość intrygująco (w oryginale „Too Naked For The Nazis”). A jeśli dodamy do tego fakt, iż jest to całkowicie poważna pozycja, niejedna brew może się unieść.

Skąd ten dziwny tytuł? Odpowiedź jest dość prosta. Książkę napisał Allan Stafford i jest to biografia pewnego muzycznego trio – Wilsona, Keppela i Betty’ego, którzy w latach trzydziestych występowali na scenie w egipskich kostiumach, poruszając się… cóż, jak Egipcjanie. Autor opracowania podkreśla, że tytuł jest symptomatyczny, bo nagość i opór ze strony ówczesnej władzy stanowią oś książki. W 1935 w Berlinie zakazano bowiem występów tercetu ze względu na to, że nazistów obruszały odkryte, nagie stopy. Piasek przywieziony na pokazy nie przekonał władz, że to tylko element pewnej konwencji.

Można by sądzić, że Stafford jest zdziwiony nagrodą, może nawet urażony, ale nic z tych rzeczy. Autor zabiegał o to, by książka zdobyła zaszczytny tytuł i jest z tego wyjątkowo zadowolony. Nam zaś nie pozostaje nic innego, jak posłuchać adekwatnego podkładu dźwiękowego w wykonaniu „The Bangles”…


Źródło: Bringfull.com | Fot. daniel zimmel via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!