65 lat temu Virginia Woolf popełniła samobójstwo

Virginia Woolf zrewolucjonizowała pojęcie powieści, zapisała się złotymi zgłoskami w historii literatury, ale niestety zmagała się także z problemami psychicznymi i nieudanymi relacjami z innymi ludźmi. Rezultat był tragiczny – pisarka popełniła samobójstwo, wchodząc do rzeki z kieszeniami wyładowanymi kamieniami.

Virginia WoolfDługo zmagała się z depresją, raz po raz świat i bliscy mogli obserwować jej skutki. 28 lutego 1941 było jednak inaczej. Tego dnia Woolf usiadła przy biurku i napisała do męża list, w którym podkreślała, że „znów popada w szaleństwo”. Dodała, że tym razem już się nie podniesie, że tym razem oboje nie dadzą sobie z tym razem, że zaczyna słyszeć głosy i przez nie nie może się skupić. Kończyła list, pisząc, że zrobi to, co wydaje jej się najlepszą rzeczą, na jaką w tej sytuacji może się zdecydować.

Virginia Woolf wypchała kamieniami ubranie, a potem poszła w kierunku rzeki Ouse. Zanurzyła się w jej wodach i tak zakończyła swoje życie, natomiast ciało odnaleziono dopiero po trzech tygodniach. T. S. Eliot, jeden z najsłynniejszych amerykańskich i brytyjskich poetów, napisał wówczas, że „świat się skończył”. Nie był w tej opinii odosobniony – wszystkie osobistości literackiego świata podzielały jego smutek i żal.

Kiedy upubliczniono list, który Woolf pozostawiła mężowi, wybuchła medialna wrzawa. Pojawiła się fala artykułów prasowych, w których analizowano depresję pisarki – jej źródeł postrzegano w drugowojennych przeżyciach. Niektórzy dziennikarze przedstawiali samobójstwo jako akt antypatriotyczny, a nawet wprost nazywały to tchórzostwem, zupełnie pomijając wymiar osobistej tragedii. Pojawiały się też oczywiście teorie spiskowe, w których mąż Woolf odgrywał istotną rolę. Wszystko to jednak wynikało z wielkiego ciosu, jaki z pewnością tego dnia odczuło całe brytyjskie społeczeństwo.

Virignia Woolf wydała dziesięć powieści, ostatnią w 1941 roku. Najbardziej znane to oczywiście Pani DallowayDo latarni morskiej oraz Pokój Jakuba. Oprócz tego była autorką wielu opowiadań i innych utworów, jak np. eseje.

Źródło: Independent.ie | Fot. George Charles Beresford

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!