W Wielkiej Brytanii czytają więcej książek tłumaczonych niż rodzimych

Wielka Brytania nieraz podawana jest jako przykład kraju, w którym książki rodzimych autorów święcą największe sukcesy. Okazuje się jednak, że to, do czego przyzwyczailiśmy się od lat, może nie być prawdą. Najnowsze badania dowodzą bowiem, że Brytyjczycy najchętniej kupują książki… tłumaczone z innych języków.

1978964397_1008b9a0e2_oBadania zostały zlecone przez Man Booker International, czyli prestiżowy i dobrze znany każdemu w świecie literackim podmiot, który odpowiada za przyznawanie jednej z najgłośniejszych nagród na świecie. Dzięki temu, że cała inicjatywa została zrealizowana skrupulatnie, wraz z danymi statystycznymi otrzymaliśmy odpowiedź na pytanie: kto zawinił?

Na początek wskażmy winnego prosto z Japonii – Harukiego Murakamiego. To jego dzieła w dużej mierze przechyliły szalę na korzyść prozy zagranicznej. Zaraz za nim należy wspomnieć o słynnej Włoszce, Elenie Ferrante. Kogo jeszcze możemy obarczyć winą? Nie będzie chyba niespodzianką, że w zestawieniu pojawi się Skandynaw. Tym razem jednak nie jeden z tych, którzy parają się kryminałem, a niezwykle ostatnio popularnym gatunkiem „autofikcji”. Chodzi oczywiście o Karla Ove Knausgårda.

Oprócz tego warto mieć na względzie, że badanie zostało przeprowadzone na przestrzeni kilkunastu lat – sukcesy Stiega Larssona, Jo Nesbø czy innych pisarzy z dalekiej północy, z pewnością wywarły efekt na końcowych statystykach.

Ale jak wyglądają proporcje? W 2001 roku średni nakład anglojęzycznej (w oryginale) powieści wynosił 1.153 egzemplarzy, a zagranicznej 482. W 2015 roku dokonał się prawdziwy przewrót, bowiem to odpowiednio: 263 egzemplarze i 531 egzemplarzy. Zmiana może sugerować negatywny trend czytelniczy, ale w istocie dane są mniejsze ze względu na większą liczbę niskonakładowych książek – w 2001 tylko nieliczni mogli liczyć na publikację, dziś właściwie powieść w niewielkim nakładzie może wydać każdy.
Źródło: The Guardian | Fot. Vaughan Leiberum via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!