Doniesienia z BookExpo America 2016

Najważniejsze osoby ze świata książki – pisarze, wydawcy, agenci, producenci telewizyjny poszukujący kolejnych hitów… wszyscy w maju spotykają się w jednym miejscu – w Chicago. To właśnie tam odbywają się BookExpo America i to tam można podejrzeć zarówno światowe trendy, jak i wyciągnąć kilka wniosków z tego, co do tej pory sprawdzało się najlepiej na rynku amerykańskim.

Na to wydarzenie swoich pracowników wysyłają oczywiście największe redakcje czasopism i portali, dzięki czemu mamy wgląd w to, co najważniejsze. Oto ustalenia i wnioski wysłanników „Entertaiment Weekly”:

2538231681_00554d5de5_b1. Kolorowanki nadal będą hitami. Wydawać by się mogło, że to przejściowy trend, ale nie zanosi się na to. Przeciwnie, po Grze o Tron Harrym Potterze będą pojawiać się kolejne tematyczne pozycje (m.in. na podstawie twórczości Kiery Cass).

2. Matka motywem przewodnim. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości zostaniemy zalani powieściami, w których przewodnią rolę będą odgrywały matki, a co za tym idzie, wszystkie rzeczy z macierzyństwem związane. Preludium będą stanowiły Matki Brit Bennet – spekuluje się, że będzie to międzynarodowy hit.

3. Książki dla dzieci będą coraz bardziej innowacyjne, tj. wydawcy zamierzają wkraczać w sferę coraz bardziej interaktywnych pozycji dla najmłodszych.

4. Zbliża się szereg powieści szpiegowskich, w których główne role będą odgrywały… kobiety–szpiedzy. Dwie z nich będą oparte na faktach, a konkretnie na biografii dwóch pań – Mary Bowser oraz Josefiny Guerrero.

5. Spodziewać możemy się także celebryckiej ofensywy, w tym roku bowiem czeka nas szereg autobiografii, m.in. Bryana Cranstona czy Carrie Fisher.

6. Dziwnych pozycji również nie zabraknie – mocno promowana ma być… Historia Tetrisa, która ma być interaktywną pozycją. Na razie brzmi to może nieco egzotycznie, ale całkiem możliwe, że pod koniec roku będziemy wspominać to jako początek nowego trendu. Rynek książki nieraz już udowadniał, że potrafi zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie, najmniej oczekiwaną premierą… i w tym tkwi z pewnością jego urok.

Źródło: The EW | Fot. Carolyn via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!