Autor „Podziemnego kręgu” zbiera fundusze w crowdfundingu

Biorąc pod uwagę komercyjne sukcesy autora Podziemnego kręgu, można się dziwić, że sięga po narzędzie, z którego korzystają raczej ci, którym funduszy brakuje. A jednak to nie pomyłka – Chuck Palahniuk wystartował z inicjatywą, w ramach której pieniądze zbiera poprzez popularnego Kickstartera.

T055660Jaki cel mu przyświeca? Związany z literaturą, rzecz jasna, a konkretnie z ekranizacją jedną ze swoich powieści. Chodzi o Lullaby (Kołysanka), którą wydał w 2002 roku. Palahniuk planuje nakręcić niskobudżetową produkcję, dla której scenariusz stworzy wspólnie z Andym Mingo (który stanie również za kamerą). Producentem ma być Josh Leake, a producentem wykonawczym sam Palahniuk.

Celem jest uzbieranie 250 000 dolarów (czyli niecałego miliona złotych), a czas, jaki został na to przeznaczony, to trzydzieści dni. Kampania wystartowała we wtorek (17 maja) i do tej pory włączyło się w nią niecałe czterysta osób, oferując ponad 31 000 dolarów. Co otrzymały w zamian? Za wpłatę w wysokości 30 dolarów nazwisko darczyńcy pojawi się w napisach końcowych, za 45 otrzyma t-shirt, za 5 000 pojawi się jako statysta w filmie, a za 15 000 dolarów można zapewnić dla swojej firmy reklamę w ekranizacji.

Ale skąd ta decyzja? Czyżby Palahniuk nie miał własnych funduszy? Przeciwnie, jego portfel pęka w szwach. Wszystko jednak sprowadza się do tego, że nie chce tworzyć dla masowego odbiorcy i zamierza odciąć się od mainstreamu (zresztą w jego książkach jest to wyraźnie widoczne). Kampanię na Kickstarterze traktuje więc jako oddolną inicjatywę.

Opis Kołysanki ze strony wydawcy:

„Kołysanka” to połączenie kryminału, opowieści drogi i historii o duchach.

Carl Streator jest dziennikarzem pracującym nad cyklem artykułów o łóżeczkowej śmierci niemowląt. Jeździ po mieście wraz z ekipą ratunkową, by obejrzeć miejsca wypadków i zbadać okoliczności dziecięcych śmierci. Jedyne, co wydaje się je wszystkie łączyć to obecność książki, „Wierszy i rymowanek ze wszystkich stron świata”, za każdym razem otwartej na tej samej dwudziestej siódmej stronie.

Źródło: Variety | Fot. Lidyanne Aquino via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!