Ile naprawdę zarabiają pisarze? Oto statystyki

Zarobki są zapewne jedną z najważniejszych rzeczy, które interesują aspirujących czy początkujących pisarzy (tych doświadczonych być może także). Nie inaczej jest w przypadku czytelników, którzy od czasu do czasu zastanawiają się, jak wiele udaje się zarobić ich ulubionym autorom. W przypadku aktorów czy reżyserów nie ma problemu – wystarczy spojrzeć na box office. W przypadku pisarzy jednak trzeba trochę pogdybać, nawet bowiem najważniejszy odpowiednik box office’a, BookScan, zbiera raporty sprzedaży jedynie z 75% źródeł.

4543474882_cf42590a8d_oPortal Author Earnings zabrał się za tę sprawę. Na podstawie danych z Amazona wysnuto kilka wniosków, którymi podzielono się z publiką. Przede wszystkim okazuje się, że 4 600 pisarzy zarabia 25 000 dolarów lub więcej (jest to równowartość ok. 95 000 złotych). 40% z tych autorów to niezbyt znane nazwiska, a przynajmniej połowa ich zarobków pochodzi z… tytułów, które opublikowali w formie self-publishingu. 35% z nich to tak zwani pisarze Big Five, czyli najgłośniejsze nazwiska, wydające w największych oficynach. 22% jest zaś związana z małymi lub średnimi wydawnictwami.

No dobrze. Ale ilu zarabia tyle, żeby spokojnie żyć z pisania? Przyjęto, że aby tak się stało, zarobek musiał wynieść 100 000 dolarów rocznie (ok. 380 000 złotych). Przy takim założeniu w grę wchodzi jedynie 1 340 pisarzy – a liczba ta blednie, kiedy weźmie się pod uwagę, że mniej więcej tyle samo graczy NFL w ciągu roku zarabia… niemal dwa miliony dolarów.

Ale sport to nie literatura. Wiadomo, że ona zawsze jest górą. Zainteresowanych szczegółowymi danymi odsyłamy na wspomniany portal.

Źródło: Electric Literature | Fot. Crash Test Mike via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!