Najstarsza biblioteka na świecie znów otwarta

Jeśli sądziliście, że tygodniowy lub dwutygodniowy remont to utrapienie, zastanówcie się ponownie – prace w pewnej bibliotece w Fezie trwały aż… trzy lata. Dzięki długiej renowacji w końcu doprowadzono jednak do tego, że Biblioteka al-Qarawiyyin została ponownie otwarta. Fakt byłby być może niespecjalnie znaczący, gdyby nie to, że powstała ona w 859 roku. Koniec końców jest więc najstarszą, wciąż działającą biblioteką na świecie.

7151867763_7b02caa76c_kW swoich zbiorach ma starożytne manuskrypty pochodzące sprzed dwunastu wieków, ale czas nie obszedł się z nią łagodnie. W 2012 roku uznano, że konstrukcja jest zbyt nadwątlona, by instytucja mogła nadal funkcjonować. Marokańskie władze zdecydowały o zamknięciu biblioteki, a następnie poprosiły Azizę Chaouni (architekt związaną z TED), by przywróciła budynek do dawnej chwały.

Kobieta odpowiedzialna za tak ważny „remont” w muzułmańskim świecie? Jeśli dziwi Was ta wieść, miejcie na uwadze, że sama biblioteka również została stworzona przez kobietę, Fatimę El–Fihriyę. I to 1 157 lat temu. Dziś czytelnicy oprócz tradycyjnych miejsc mogą odwiedzić także salę, gdzie dokonuje się restauracji starożytnych manuskryptów czy zajść do pomieszczeń, gdzie znajdują się najcenniejsze egzemplarze. Jest także kafejka i wszystko to, co znajdziemy w innych bibliotekach. Nie zabrakło także czytelni na świeżym powietrzu, pod parasolami, które ochronią czytelników przed natarczywym marokańskim słońcem. Wymarzone miejsce na wakacyjny wypoczynek, nieprawdaż?

Źródło: ideas.ted.com | Fot. Francesca Guadagnini via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!