Tylko 46% rodziców czyta dzieciom codziennie

Ci optymiści, którzy sądzili, że czytanie dzieciom na głos jest globalnym „sportem narodowym”, muszą niestety zweryfikować swoje poglądy. Nowe badania przeprowadzone w ramach kampanii „Read Aloud 15 Minutes” dowodzą, że niecała połowa rodziców (46%) czyta swoim dzieciom codziennie na głos. Co gorsza, tylko 34% spędza na tym więcej niż piętnaście minut.

Reading a bookWygląda więc na to, że kampania „Read Aloud 15 Minutes” jest jak najbardziej uzasadniona. Jest to akcja zorganizowana przez władze w Stanach, która ma na celu przekonanie rodziców, że nawet kwadrans poświęcony na czytaniu dzieciom może okazać się dla nich zbawienny w dalszym rozwoju. Rząd stara się przekonać obywateli, że jest to bardzo prosty i niewymagający wielkiego wysiłku sposób, by dziecięcy mózg mógł się rozwijać. Potwierdza to szereg badań, część wyników z których przytaczaliśmy już na łamach Booknews. Oprócz tych oczywistych korzyści, władze argumentują, iż równie istotny jest rozwój słownictwa oraz wiedzy płynącej z lektury.

A jaki jest powód nieczytania? W ramach badania rodzice byli zgodni – brak czasu w trakcie dnia. Wydaje się jednak, że warto go wygospodarować, a takie kampanie z pewnością mogą się temu przysłużyć. Więcej o tej akcji tutaj.

Źródło: Bookspring.org | Fot. Daniel Wehner via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!