Nowa sieć gwarantuje dostawę zamówionej książki w godzinę

Jakiś czas temu Amazon wprowadził ograniczoną terytorialnie usługę (głównie w Nowym Jorku), dzięki której czytelnicy otrzymywali gwarancję, iż zamówioną książkę kurier dostarczy im w ciągu godziny. Inicjatywa zainspirowała jednak także firmy po drugiej stronie wielkiej wody – i to w sposób, który może Amazon zadziwić.

19535607842_24d4a0bdf6_bNearSt jest nowym podmiotem działającym w Londynie. Przedsiębiorstwo gwarantuje godzinną dostawę z małych, niezależnych księgarń, wspierając tym samym segment rynku, któremu od pewnego czasu zagrażają wielkie sieci księgarskie. Na razie NearSt działa jedynie na terenie brytyjskiej stolicy, ale warto podkreślić, że na krótko po starcie współpracuje już z czterdziestoma księgarniami.

Dla klientów przewidziany jest system internetowy oraz mobilny – wprowadzając w aplikacji swój kod pocztowy, czytelnik otrzymuje informacje, czy znajduje się w zasięgu godzinnej dostawy. A jeśli nie chce czekać, program wskazuje, ile minut zajmie spacer do księgarni (i jeśli się na to zdecyduje, książka zostaje automatycznie zarezerwowana).

Twórcy tego ciekawego start-upa podkreślają, że od zawsze wierzyli, iż zakupy w lokalnych punktach są bardziej opłacalne i sprawniej dokonywane niż przez Internet. Trudno się z nimi nie zgodzić, biorąc pod uwagę odległość, jaka w tym przypadku dzieli czytelnika od księgarni – trudno, by z magazynu Amazonu dostarczyć coś pod drzwi mieszkania tak szybko, jak jest przy zakupach w lokalnej księgarni.

NearSt nie pobiera od księgarń żadnych opłat, by mogły przystąpić do platformy. Jedynym wynagrodzeniem dla firmy jest 6% od ceny każdej książki. Ten rok włodarze NearSt przeznaczają na rozwój w Londynie, ale pod koniec 2017 roku chcą rozpocząć działalność także w innych miastach Anglii.

Źródło: The Guardian | Fot. Phil Norton via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!