Na 72. rocznicę powstania nowe wydanie „Kolumbów”

PIERWSZA  POWOJENNA POWIEŚĆ O POWSTANIU WARSZAWSKIM

KULTOWA POWIEŚĆ, KTÓRA DAŁA NAZWĘ CAŁEMU POKOLENIU POLAKÓW URODZONYCH OKOŁO ROKU 1920

 

image003KOLUMBOWIE. ROCZNIK 20 to pierwsza powojenna książka opowiadająca o młodych akowcach i ich codziennym życiu, ale także o tym, jak szli na śmierć podczas Powstania Warszawskiego. O dwudziestolatkach zmuszonych do podejmowania trudnych, nierzadko tragicznych decyzji. I angażujących się nierówną walkę z Niemcami – początkowo spontanicznie, później w sposób zorganizowany. Ta kultowa powieść dała nazwę całemu pokoleniu Polaków urodzonych koło roku 1920, do którego należeli m.in. Zbigniew Herbert, Krzysztof Kamil Baczyński, Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz.

Akcja książki obejmuje sześć ważnych i ciężkich lat w historii Polski lata: od 1942 do 1948 roku i koncentruje się kolejno na niemieckiej okupacja i dywersji (część I: Śmierć po raz pierwszy), powstaniu warszawskim (część II: Śmierć po raz drugi) oraz powojennej rzeczywistości w Polsce i na emigracji (część III: Życie).

Bratny nie ograniczył się tylko do ukazania bohaterów w trakcie działań konspiracyjnych. W niezwykle sugestywny sposób opisał dramaty Jerzego, Kolumba, Zygmunta, Basi i Niteczki, opowiedział o ich miłościach skażonych cieniem wszechobecnej śmierci, o zwątpieniu i poświęceniu, o małych radościach – jakby na przekór okrutnej wojennej rzeczywistości. Kolumbowie kochali życie – pod tym względem nie różnili się od współczesnej młodzieży. Choćby to przesądza o ponadczasowości tej prozy.

 

Powieść, napisana w czasie „odwilży”, w latach 1955-56 – dokładnie w ciągu jedenastu miesięcy, i zekranizowana w 1970 roku przez Janusza Morgensterna, przyniosła Bratnemu sławę i uznanie. 

W 5-odcinkowym serialu „Kolumbowie” wystąpiły największe gwiazdy polskiego kina lat siedemdziesiątych: Jan Englert,  Marek Perepeczko, Jerzy Trela, Władysław Kowalski, Jerzy Matałowski, Krzysztof Machowski.

Roman Bratny, autor powieści „Kolumbowie. Rocznik 20”, 5 sierpnia 2016 roku skończy 95 lat.

Źródło: informacja prasowa Wydawnictwa Albatros

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!