Autor musiał oddać rządowi wszystkie dochody z książki

Matthew Bisonette, który uczestniczył w akcji wyeliminowania Osamy bin Ladena otwarcie przyznawał, że nie to był łatwy dzień. Tak też nazwał swoje wspomnienia (No easy day), które zaraz po ukazaniu się na rynku zdobyły status bestsellera. Sprzedaż była na tyle duża, że szybko zainteresował się tym Departament Sprawiedliwości. O sprawie pisaliśmy jakiś czas temu, zastanawiając się, jaki będzie finał batalii sądowej. Teraz wszystko jest już jasne.

seal6n-1-webAmerykański rząd twierdzi, że Bissonette nie skonsultował z pracownikami właściwego departamentu treści swoich wspomnień, co stanowiło złamanie umowy wiążącej go z rządem. W jej myśl ciążył na nim obowiązek dostarczenia manuskryptu, zanim zdecyduje się na ujawnienie rzeczy, które są lub mogłyby być związane z informacjami niejawnymi. I w istocie do ujawnienia nie doszło – departament podkreślił w pozwie, że chodzi o samo niewypełnienie postanowień umownych.

W efekcie Bissonette (piszący pod pseudonimem Mark Owen) zrzekł się wszystkich wpływów ze swojej książki – zarówno przeszłych jak i przyszłych. Nie wiadomo konkretnie, jak brzmi treść ugody ani jaki zastrzyk gotówki dostanie amerykański rząd. Osoby związane ze sprawą donoszą jednak, że chodzi o kwoty rzędu siedmiu milionów dolarów.

W Polsce książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego, a fragment przeczytać można tutaj.

 

Atak na kryjówkę Bin Ladena – relacja z pierwszej ręki. Cała, kontrowersyjna prawda o ataku.Mark_Owen_Nielatwy dzien_okladka

Po raz pierwszy w historii: opowieść o najsłynniejszej akcji wymierzonej przeciwko terrorowi. Zasadzka i unieszkodliwienie Osamy Bin Ladena opowiedziane z pierwszej ręki przez komandosa, który brał udział w przedsięwzięciu.

2 maja 2011 ok. godz 1:00 czasu lokalnego wojska amerykańskie zabiły Osamę Bin Ladena po 40-minutowej wymianie ognia w jego rezydencji w miejscowości Abbottabad około 60 km na północny wschód od Islamabadu. Założyciel i lider Al-Kaidy został zabity przez amerykańskich komandosów z Navy SEAL-s. Zlecenie zabicia terrorysty nr 1. na świecie wydał prezydent USA Barack Obama, który jako pierwszy podał informację o zabiciu terrorysty do opinii publicznej. Operacji 24 komandosów sił specjalnych Navy SEAL Team Six ST6 nadano kryptonim „Włócznia Neptuna”. Ale jak to wyglądało naprawdę?

Niebezpieczne ulice Iraku, heroiczna akcja ratunkowa kapitana Richarda Phillipsa na Oceanie Indyjskim, dzikie górskie szczyty Afganistanu, trzecie piętro tajnej rezydenci Bin Ladena – to wszystko (i wiele więcej) opisuje w swojej książce komandos elitarnego oddziału SEAL Team Six.

Mark Owen (pseudonim) brał udział w najbardziej ryzykownych misjach wojskowych w historii, w tym w wielu akcjach, o których nikt jeszcze nie usłyszał.

W tej książce czytelnik – u boku Owena i wybranej garstki najbardziej zaufanych i najlepiej wyszkolonych komandosów – prześledzi Operację „Włócznia Neptuna” od samych początków: mordercze i wyczerpujące treningi, wyprawa na akcję, katastrofa helikoptera, która mogła zaprzepaścić wszystkie wysiłki, aż po ogłoszenie przez radio śmierci Bin Ladena – dokładna, emocjonująca relacja, krok po kroku, bez owijania w bawełnę, bez ukrywania prawdy.

Ale to jeszcze nie wszystko! Owen opowiada także o kulisach amerykańskiej wojny z terroryzmem i dokładnie opisuje selekcję oraz szkolenia członków zespołu SEAL-s. To historia o tym, jak młodzi ludzie kształceni są na niemalże super-jednostki, herosów, którzy muszą pokonać wszystkie swoje lęki i słabości, by móc podjąć się najbardziej niebezpiecznych zadań. Przeczytamy o misjach, o których nie pisali nawet dziennikarze, niemalże na własnej skórze przekonamy się, jak to jest być komandosem Navy SEAL, jakiego ekwipunku się używa, jak wydarzenia z pamiętnego 11 września wpłynęły na służby specjalne USA, ale przede wszystkim o tym, jak hartuje się serca współczesnych wojowników.

W sprzedaży dostępny również ebook!

Amerykańska edycja ebooka No Easy Day ustanowiła rekord – jest najchętniej kupowanym ebookiem non fiction wszech czasów!

 

Źródło: CNN

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!